Hapësire reklamuese

Bota

Pas pamjeve të pengjeve të gjakosura, Netanyahu urdhëron rifillimin e negociatat me Hamasin

Shkruar nga Newsbomb
Pas pamjeve të pengjeve të gjakosura, Netanyahu urdhëron
Foto ilustruese

Kabineti i luftës i Izraelit dha dritën jeshile për të rifilluar negociatat për lirimin e pengjeve të mbajtura në Rripin e Gazës, ndërsa ushtria izraelite vazhdon me bombardimet në pjesët veriore dhe jugore të enklavës palestineze.

Vendimi për të rifilluar këto bisedime vjen pasi u transmetua një tjetër video që tregonte gra izraelite të rekrutuara duke u rrëmbyer nga militantët e lëvizjes islamike palestineze Hamas më 7 tetor.

Pamjet ishin tronditëse ku tregonin disa vajza të reja që mbaheshin peng nga Hamasi, të lidhura dhe me fytyrat dhe rrobat e gjakosura.

"Imazhet tregojnë trajtimin e dhunshëm, poshtërues dhe traumatik që këto vajza pësuan ditën e rrëmbimit të tyre," tha Forumi i Familjeve të Pengëve në një deklaratë.

“Këto imazhe do të forcojnë vendosmërinë time për të luftuar me të gjitha forcat e mia deri në eliminimin e Hamasit, për të garantuar se ajo që pamë sonte nuk do të ndodhë më kurrë”, u përgjigj kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu në një postim në llogarinë e tij në Telegram.

Kryeministri "udhëzoi ekipin e negociatorëve të kthehej në tryezën e bisedimeve për të siguruar kthimin e pengjeve", sipas një zyrtari të lartë të qeverisë izraelite.

Në fillim të majit, negociatat indirekte midis Hamasit dhe Izraelit, të ndërmjetësuara nga Katari, Egjipti dhe SHBA, nuk arritën një marrëveshje për një armëpushim në Gaza, e cila do të ishte e lidhur me lirimin e pengjeve të mbajtura nga lëvizja islamike palestineze dhe palestinezët e mbajtur nga Izraeli.

Sulmi i Hamasit në Izrael më 7 tetor vrau më shumë se 1,170 njerëz, shumica prej tyre civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare izraelite. Nga 252 pengjet e marra në Gaza në atë kohë, 124 mbahen ende në enklavën palestineze, nga të cilët 37 besohet të jenë të vdekur, sipas ushtrisë izraelite.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese