Hapësire reklamuese

Bota

Pas Danimarkës dhe Holanda lejon Kievin të përdorë F-16 kundër Rusisë

Shkruar nga Newsbomb
Pas Danimarkës dhe Holanda lejon Kievin të përdorë F-16
Foto ilustruese

Avionët luftarakë amerikanë F-16 që qeveria holandeze po përgatit t'i dorëzojë Ukrainës mund të përdoren për të goditur objektivat në tokën ruse.

Lajmin e ka bërë me dije ministrja holandeze e Mbrojtjes, Kajsa Hollongren në një intervistë për Politico gjatë konferencës në Singapor.

Sipas Holngren, Holanda nuk do të vendosë kufizime, si Belgjika, kryeministri i së cilës Alexandre de Croix e ka paralajmëruar Kievin se nuk mund të përdorë F-16 në hapësirën ajrore ruse.

“Ne adoptojmë saktësisht të njëjtin parim si në çdo furnizim tjetër të armëve: pasi t'i dorëzojmë ato në Ukrainë, ata do të vendosin se si t'i përdorin ato. Gjithçka që kërkojmë është që ata të respektojnë të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtën për mbrojtje legjitime, siç thuhet në Kartën e OKB-së, që do të thotë që ata t'i përdorin ato për të arritur objektivat e tyre ushtarake që janë të nevojshme për mbrojtjen e tyre", shpjegoi ministrja.

Holanda planifikon t'i dorëzojë Ukrainës 24 avionë luftarakë F-16. Danimarka, Norvegjia dhe Belgjika gjithashtu premtuan të dorëzojnë avionët e tyre luftarakë. Në total, Ukraina pritet të marrë rreth 45 avionë luftarakë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese