Hapësire reklamuese

Bota

Paralajmëron drejtori i FBI: SHBA është e predispozuar ndaj një sulmi terrorist, si ai i Moskës

Shkruar nga Newsbomb
Paralajmëron drejtori i FBI: SHBA është e predispozuar ndaj
Drejtori i FBI-së, Christopher Wray

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray ka paralajmëruar se një sulm i koordinuar terrorist mund të ndodhë në një vend publik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi sipas tij kërcënimi nga terrorizmi është në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave.

Duke u nisur nga lufta Izrael-Hamas dhe tensionet në rritje në Lindjen e Mesme, drejtori i FBI-së shprehet se kanë rritur rrezikshmërinë që SHBA të përballet me një sulm terrorist të ngjashëm me masakrën e Moskës, ku mbetën të vrarë 144 njerëz në një sallë koncertesh.

Në një intervistë për NBC News, drejtori i FBI-së, Christopher Wray zbuloi se kërcënimi i terrorizmit ndaj Amerikës ishte tashmë i ngritur përpara sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor, ndërsa shton se konflikti që po zhvillohet aktualisht në Lindjen e Mesme e ka ngritur atë në një nivel krejtësisht tjetër. Ai paralajmëron se një sulm terrorist në tokën amerikane mund të "mos jetë aq i ndryshëm nga ai që patë në sallën e koncerteve në Rusi disa javë më parë nga organizata terroriste, ISIS".

Wray pranoi se aktorët e vetmuar ose grupet e vogla të radikalizuara në tokën amerikane mund të ndikohen për të kryer një sulm terrorist në një vend publik, teksa shtoi se SHBA ndodhet në një valë kërcënimesh nga Rusia, Kina dhe Irani.

“Ndërsa shikoj mbrapa karrierën time në zbatimin e ligjit, e kam të vështirë të arrij një kohë kur kam parë kaq shumë kërcënime të ndryshme të ngritura në të njëjtën kohë, qofshin këto kërcënime nga Kina, Rusia, Irani, kërcënimet terroriste, si kërcënimet e terrorizmit të huaj dhe të brendshëm.

"Ne jemi gjithnjë e më të shqetësuar për potencialin për një lloj sulmi të koordinuar këtu në atdhe, i cili mund të mos jetë aq i ndryshëm nga ai që patë, kundër sallës së koncertit në Rusi disa javë më parë nga ISIS", - tha drejtori i FBI-së, Christopher Wray.

Drejtori i FBI-së paralajmëroi Kongresin vetëm disa javë më parë se SHBA-ja është nën kërcënim pas ngjarjeve jashtë shtetit.

"Shqetësimi ynë më i menjëhershëm ka qenë se individët ose grupet e vogla do të marrin frymëzim të shtrembëruar nga ngjarjet në Lindjen e Mesme për të kryer sulme këtu në shtëpi. Por tani gjithnjë e më shqetësuese është potenciali për një sulm të koordinuar këtu në atdhe, i ngjashëm me sulmin e ISIS që pamë në Sallën e Koncerteve të Rusisë disa javë më parë”,- i tha Wray Komitetit të Ndarjeve të Dhomës së Përfaqësuesve.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese