Hapësire reklamuese

Bota

Papa Françesku konfirmon vizitën në Turqi

Shkruar nga Newsbomb

Papa Françesku konfirmon vizitën në Turqi

Papa Françesku po planifikon të vizitojë Turqinë vitin e ardhshëm për të shënuar përvjetorin e Këshillit të Parë të Nikesë, tha të enjten kreu shpirtëror i të krishterëve ortodoksë të botës.

Shekujt e hershëm të krishterimit u shënuan nga një debat i gjallë rreth asaj se si Jezusi mund të ishte edhe Zot edhe njeri, dhe Kisha vendosi këtë çështje në Këshillin e Parë të Nikesë në 325.

"Shenjtëria e tij Papa Françesku dëshiron të festojmë së bashku këtë përvjetor të rëndësishëm," tha Patriarku Ekumenik Bartolomeu, i cili është me qendër në Stamboll, në një ngjarje në kryeqytetin portugez, Lisbonë.

Ai tha se Françesku po planifikonte të vizitonte Patriarkanën Ekumenike të Kostandinopojës në Stamboll përpara se të nisej për në qytetin e Iznikut, ku u zhvillua Koncili i Parë i Nikesë. Patriarku Ekumenik Bartolomeu tha se një komitet po formohej për të organizuar vizitën dhe se Vatikani së shpejti do të kontaktojë qeverinë turke për këtë.

Françesku do të mbushë 88 vjeç në dhjetor. Udhëtimi ndërkombëtar për të është gjithnjë e më i vështirë, duke pasur parasysh shëndetin e tij. Ai përdor një kallam ose një karrige me rrota për të lëvizur për shkak të një problemi në gju, dhe në fillim të këtij viti shmangu fjalimet në publik dhe anashkaloi angazhimet e rëndësishme në disa raste, duke përfshirë një procesion të së Premtes së Mirë në mars.

Megjithatë, ai është planifikuar të udhëtojë në Indonezi, Papua Guinenë e Re, Timor-Leste dhe Singapor në fillim të shtatorit dhe pritet të vizitojë Belgjikën më vonë gjatë atij muaji.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese