Hapësire reklamuese

Bota

Panik në Paris! Evakuohen turistët, Pallati i Versajës përfshihet nga flakët

Shkruar nga Newsbomb
Panik në Paris! Evakuohen turistët, Pallati i Versajës
Ekipet e shpëtimit në Pallatin e Versajës

Pallati i Versajës në Paris të Francës është përfshirë pasditen e sotme nga flakët. Sipas mediave vendase, autoritetet e shpëtimit kanë mbërritur në vendngjarje dhe kanë evakuar turistët e pranishëm në ndërtesë, ndërsa është bërë e mundur vënia nën kontroll e flakëve.

Zjarri shpërtheu në një pjesë të çatisë që është në ndërtim, ndërsa mësohet se ai filloi në oborrin e mermerit, një zonë e shtruar bardh e zi jo shumë larg dhomës së gjumit të mbretit.

Megjithatë, flakët arritën që të viheshin nën kontroll, dhe aktualisht janë shkaktuar vetëm disa dëme të vogla materiale. Ndërsa raportohet se nuk ka pasur të lënduar në njerëz dhe as dëme nga koleksionet e rëndësishme brenda monumentit.

Pallati dhe kopshtet u rihapën rreth orës 16:30. Pothuajse 100 zjarrfikës u mobilizuan dhe ekipet ndenjën në vend për të parandaluar çdo shpërthim të mëtejshëm zjarri në papafingo.

Pallati i Versajës është vendi i tretë më i vizituar në Francë, pas Disneyland Paris dhe Muzeut të Luvrit, i cili gjatë vitit 2023 mirëpriti 8.1 milionë vizitorë, ku 77% e të cilëve ishin të huaj.

Monumenti kulturor do të presë garat olimpike të kuajve nga 27 korriku deri më 6 gusht dhe ngjarjet paraolimpike të veshjes nga 3 deri më 7 shtator.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese