Hapësire reklamuese

Bota

Pamje tronditëse, gazetari vitet brenda një dyqani në Kolumbi

Shkruar nga Newsbomb
Pamje tronditëse, gazetari vitet brenda një dyqani në Kolumbi
Foto nga vendi i ngjarjes/ Gazetari

Pamje tronditëse vijnë nga Kolumbia, ku një gazetar është vrarë me disa disa plumba brenda një biznesi.

Mediat e huaja bëjnë me dije se është vrarë Jaime Vazquez, 54 vjeç, i cili kryesisht hetonte rastet e korrupsionit. Gazetari u vra në një qytet verilindor kolumbian në kufirin me Venezuelën.

Një lidhje me këtë ngjarje reagoi dhe presidenti kolumbian Gustavo Petro, i cili urdhëroi një “hetim të thelluar” për arrestimin e autorëve.

Dëshmitë dhe videot e publikuara nga mediat kolumbiane konfirmojnë se Jaime Vasquez u vra të dielën, brenda një dyqani tregtar në Cucuta, përpara të paktën dhjetë dëshmitarëve.

Në kuadër të hetimit, policia ka sekuestruar telefonin e gazetarit, por familjarët pretendojnë se telefoni dhe Ëhat A pi tij, është përdorur pas krimit nga autorët.

“I ndjeri ishte i përkushtuar për të hetuar dhe nxjerrë në pah në debatin publik çështje për të cilat shumë preferojnë të mos flasin”, theksoi dje në një intervistë për një rrjet kombëtar radiofonik Jonathan Mojica, mik i Jaime Vasquez.

Përmes Facebook-ut, gazetari bënte transmetime në të cilat ekspozonte paligjshmëritë në kontratat publike dhe abuzimet me pushtetin nga autoritetet vendore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese