Hapësire reklamuese

Bota

Pakistani dhe Afganistani goditen nga moti i keq, shënohen qindra viktima

Shkruar nga Newsbomb

Pakistani dhe Afganistani goditen nga moti i keq, shënohen qindra viktima

Rrufeja dhe shirat e dendur kanë vrarë qindra njerëz në të gjithë Pakistanin dhe Afganistanin.

Të paktën 50 persona kanë vdekur në Pakistan nga stuhitë që kanë goditur vendin, thanë zyrtarët të martën, teksa u kërkuan shërbimeve të urgjencës të qëndrojnë në gatishmëri të lartë. Autoritetet në Afganistan raportuan gjithashtu një numër të vdekjeve prej 50 në të njëjtën ditë.

Shumica e vdekjeve në Pakistan u raportuan në provincën veriperëndimore të Khyber Pakhtunkhwa, ku shirat e rrëmbyeshëm dhe përmbytjet shkaktuan rrëshqitje të dheut, dëmtuan shtëpitë dhe shkulën pemët.

Shirat shkaktuan shembjen e dhjetëra shtëpive në veriperëndim dhe në provincën lindore të Punjabit. Një zëdhënës i autoritetit provincial të menaxhimit të fatkeqësive tha se 21 njerëz kishin vdekur, me shira të tjerë që priten këtë javë.

Një zëdhënës i autoritetit të menaxhimit të fatkeqësive në Khyber Pakhtunkhwa, në kufi me Afganistanin, tha se 21 njerëz vdiqën atje. Shiu goditi gjithashtu kryeqytetin, Islamabad, dhe vrau shtatë persona në provincën jugperëndimore të Balochistanit. Rrugët u përmbytën në qytetin veriperëndimor të Peshawarit dhe në Quetta, kryeqyteti i Balochistanit.

Kryeministri Shehbaz Sharif tha në komentet televizive se ai kishte urdhëruar autoritetet të ofrojnë ndihmë. Autoritetet tashmë kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në jugperëndim të vendit.

Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA) u ka kërkuar shërbimeve të urgjencës që të qëndrojnë vigjilentë në kushtet e parashikimit të kushteve më të rënda të motit.

Përmbytjet e mëdha nga shirat sezonalë kanë vrarë gjithashtu të paktën 50 njerëz në Afganistan dhe kanë plagosur 36 të tjerë gjatë ditëve të fundit, raportoi të martën Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive të Afganistanit (ANDMA).

Më shumë se 600 shtëpi u dëmtuan ose u shkatërruan ndërsa rreth 200 bagëti të ngordhura, thanë më herët autoritetet talebane. Përmbytjet dëmtuan gjithashtu zona të mëdha të tokës bujqësore dhe më shumë se 85 km (53 milje) rrugë, tha ai.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese