Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
47 %
2.6kmh
20 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
E diel, 2 Tetor, 2022

Bota

Aneksimi i katër rajoneve ukrainase nuk merr ‘bekimin’ e Kirill, Kisha Orthodokse: Patriarku është rëndë me Covid

Patriarku i Moskës, Kirill, kreu i Kishës Ortodokse ruse ka rezultuar pozitiv me Covid. Kisha ka bërë të ditur se 75-vjeçari Kirill, ka anuluar të...

Vladimir Putin nënshkruan dekretin: Sot Rusia u bë me katër krahina të reja

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka nisur fjalimin e tij teksa nënshkroi dekretet e aneksimit të katër rajoneve të pushtuara ukrainase në Rusi. Ai thotë...

Sulm kamikaz në shkollën afgane, 40 të vdekur

Të paktën 40 persona humbën jetën gjatë një sulmi kamikaz në një shkollë në Kabul, Afganistan. Sipas “Al Jazeeraz”, sulmi vetëvrasës kishte si objekt...

Ushtria ruse sulmon autokolonën me qytetarë ukrainas, 23 të vrarë në Zaporizhzhia

Të paktën 23 persona kanë mbetur të vrarë dhe 28 janë plagosur, pasi një raketë goditi një autokolonë civile me makina në rajonin jugor...

Ambasada italiane thirrje qytetarëve të vet në Moskë: Largohuni sa më shpejt, nëse qëndrimi juaj s’është i domosdoshëm

Ambasada italiane në Moskë  iu ka bërë thirrje shtetasve të vet që t ë largohen nga Rusia nëse e shhohin të arsyeshme. Ditën e djeshme...

Uragani më vdekjeprurës në historinë e Floridas, shkon në 10 numri i viktimave

Një përpjekje e madhe kërkimi dhe shpëtimi po vazhdon në Florida pas uraganit Ian, i cili shkatërroi një pjesë të madhe në të gjithë...

Zbulohen monedhat e reja me portretin e Mbretit Charles (FOTO)

Janë zbuluar monedha të reja me portretin e Mbretit Charles, me një 50p që mban imazhin e tij, të cilat hyjnë në qarkullimin e...

Putin i drejtohet sot kombit të tij me një fjalim, çfarë pritet të njoftojë presidenti rus

Fjalimi i fundit i madh që presidenti rus, Vladimir Putin mbajti drejtpërdrejt, erdhi në orët e hershme të 24 shkurtit, kur ai njoftoi se...

Përmbytje shkatërruese nga uragani “Ian”, 9 të vdekur në Florida

Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën, si pasojë e uraganit Ian, i cili goditi Florida-n pak ditë më parë. Komisioneri i qarkut Charlotte, Chris...

Shefi i OKB: Aneksimi i rajoneve të Ukrainës nga Rusia, përshkallëzimi i rrezikshëm

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres, deklaroi dje se nëse Rusia ecën përpara me planet e saj për të aneksuar katër rajone të Ukrainës, kjo...

Lajmet e fundit