Hapësire reklamuese

Bota

Orban mbërrin në Moskë, shtrëngon dorën me Putinin

Shkruar nga Newsbomb
Orban mbërrin në Moskë, shtrëngon dorën me Putinin
Foto nga takimi Orban - Putin

Kryeministri hungarez Viktor Orbán ka mbërritur në Moskë për t'u takuar me presidentin rus Vladimir Putin. Një vizitë kjo e kritikuar ashpër nga liderët evropianë.

Media shtetërore ruse postoi një video të Orbanit në Kremlin, duke shtrënguar duart me liderin rus, i cili nukka pasur takime me lider të BE që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022.

Udhëtimi në Rusi është pjesë e një " misioni paqeje ", shkroi Orbán në Tëitter të premten në mëngjes dhe kjo vizitë pason një vizitë të papritur në Kiev të martën, ku udhëheqësi hungarez u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Takimi Putin-Orbán vjen vetëm disa ditë pasi Hungaria mori presidencën gjashtëmujore të rradhës të Këshillit të BE-së dhe ka shkaktuar një zhurmë mes politikanëve evropianë, të cilët këmbëngulin se Orban nuk ka autorizim nga qeveritë e bllokut për të negociuar me Putin.

"Presidenca e radhës së BE-së nuk ka mandat të angazhohet me Rusinë në emër të BE-së,"  shkroi presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel të enjten X. “Asnjë diskutim për Ukrainën nuk mund të bëhet pa Ukrainën”.

Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, të premten lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se, “Vizita e Orbanit në Moskë zhvillohet, ekskluzivisht, në kuadër të marrëdhënieve dypalëshe midis Hungarisë dhe Rusisë”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese