Hapësire reklamuese

Bota

OKB paralajmëron Rusinë: Ndaloni ndërhyrjen në sistemet satelitore

Shkruar nga Newsbomb
OKB paralajmëron Rusinë: Ndaloni ndërhyrjen në sistemet
Organizata e Kombeve të Bashkuara

Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit, organ i OKB-së i ka kërkuar Rusisë që të ndalojë ndërhyrjen në sistemet satelitore evropiane në kontrollin e trafikut ajror, pasi po përbën një rrezik ndërkombëtar.

Kërkesa e Unionit vjen pas një sërë ankesash nga Ukrainadhe katër vende të Bashkimit Evropian, si Franca, Holanda, Suedia dhe Luksemburgu, se muajt e fundit është goditur sistemi.

Ata pretenduan se sinjalet GPS ishin bllokuar, kontrolli i trafikut ajror ishte komprometuar dhe kanalet televizive të fëmijëve u ndërprenë për të treguar imazhe të dhunshme të luftës në Ukrainë.

Duke shtuar se ndërprerjet në rrjetet satelitore dukej se e kishin origjinën nga stacionet tokësore të vendosura në zonat e Moskës, Kaliningradit dhe Pavlovkas.

Për këtë arsye i kane kërkuar Rusisë që të ndalojë menjëherë ndërhyrjet e saj dhe të nisë menjëherë hetimi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese