Hapësire reklamuese

Bota

OKB dënon sulmet e Izraelit: Po shkel në mënyrë të përsëritur ligjin ndërkombëtar

Shkruar nga Newsbomb
OKB dënon sulmet e Izraelit: Po shkel në mënyrë të
OKB

Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) lëshoi një deklaratë duke denoncuar sulmet e fundit izraelite në qytetin e Gazës, duke përfshirë sulmet e përsëritura në kampin e refugjatëve Shati dhe bastisjen në Jenin.

Në Bregun Perëndimor të pushtuar, OHCHR dënoi atë që ajo e quajti shkelje të vazhdueshme dhe flagrante të ligjit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut dhe ligjit ndërkombëtar humanitar, i detyrueshëm për Izraelin si fuqi okupuese.

Në një shembull tjetër të sjelljes së paligjshme, forcat izraelite lidhën një nga burrat – i cili ishte qëlluar prej tyre në krah dhe kofshë në pjesën para një xhipi ushtarak. Veprime të tilla përbëjnë shkelje serioze të detyrimeve të Izraelit sipas ligjit të okupimit që ndalon në mënyrë absolute trajtimin çnjerëzor dhe poshtërues të personave”,-  thuhet në reagim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese