Hapësire reklamuese

Bota

Norvegjia mbyll kufijtë e saj për turistët rusë

Shkruar nga Newsbomb
Norvegjia mbyll kufijtë e saj për turistët rusë
Foto ilustruese

Norvegjia njoftoi  sot se do të mbyllë kufijtë e saj për turistët rusë. Vendi skandinav, i cili ka një kufi tokësor 120 milje (198 kilometra) me Rusinë në Arktik, po ndjek shembullin e BE-së, e cila mori masa të ngjashme pas pushtimit rus të Ukrainës .

"Vendimi për të shtrënguar rregullat e hyrjes është në përputhje me qasjen e Norvegjisë për të qëndruar pranë aleatëve dhe partnerëve të saj në përgjigje të luftës së agresionit të paligjshëm të Rusisë kundër Ukrainës," tha Ministrja e Drejtësisë Emily Enger Mell .

Megjithatë, disa përjashtime mbeten, shpjegoi ministrja, kryesisht për qytetarët rusë që vizitojnë anëtarët e ngushtë të familjes që jetojnë në Norvegji dhe për ata që punojnë ose studiojnë në vend ose në një shtet tjetër Shengen.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese