Hapësire reklamuese

Bota

"Një pikë kthese", aleatët e SHBA-së drithërohen nga performanca e debatit të Bidenit

Shkruar nga Newsbomb
"Një pikë kthese", aleatët e SHBA-së
Trup dhe Biden

Bota po shikonte debatin presidencial të SHBA-së të së enjtes dhe ai u trondit.

Diplomatët dhe zyrtarët e huaj shprehën zhgënjim dhe madje alarm për performancën e Joe Biden në veçanti. Ndërsa Trump bëri deklaratat e tij tipike të çuditshme, dobësia në dukje e Biden ra edhe më shumë në sy. Disa lanë të kuptohet shqetësimi se presidenti aktual i SHBA ishte gati për një mandat të dytë si udhëheqës i një superfuqie të armatosur bërthamore.

"Gënjeshtra të mëdha nga Trump," tha një diplomat perëndimor. “Nga ana tjetër, të paktën e kuptuam se çfarë thotë. Ndoshta ne jemi dëshmitarë të një pikë kthese” për Biden.

Disa prej tyre kishin të bënin me pritshmëritë. Zyrtarët dhe diplomatët ndërkombëtarë ishin gati që Trump të nxirrte gënjeshtra. Por Biden, ata shpresonin, do të paraqitej si më i fortë dhe më energjik. Në fund të debatit disa po pyesnin nëse njëri prej tyre ishte i aftë për të udhëhequr, shkruan Politiko. 

"Ndërkombëtarisht, kjo nuk është një pamje e mrekullueshme për Amerikën, me rrezikun e deklarimit të qartë," shkroi një diplomat evropian.

Politika e jashtme rrallë luan një rol të madh në debatet presidenciale të SHBA-së, por luftërat dhe kërcënimet nga kundërshtarët si Irani dhe Rusia luajtën një rol të madh në gjysmën e parë të ngjarjes, e cila preku Afganistanin, Gazën dhe planet e presidentit rus Vladimir Putin për Ukrainën. dhe e ardhmja e NATO-s.

Asnjëri prej tyre nuk ka thyer terren të rëndësishëm për sa i përket thelbit të politikës dhe asnjëri nuk ka qenë në gjendje të artikulojë ide të reja se si të rregullohen luftërat në Evropë dhe Lindjen e Mesme që po zvarriten pa fund.

Trump akuzoi Biden në mënyrë të përsëritur se mund ta çonte Amerikën në Luftën e Tretë Botërore dhe pretendoi se pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë dhe sulmi i militantëve të Hamasit mbi Izraelin më 7 tetor nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse ai do të ishte ende president, ndërsa Biden akuzoi Trumpin se ka gënjyer shumë. politikat globale dhe braktisja e aleatëve të Amerikës.

“Debati për politikën e jashtme është i cekët. Biden nuk mund të paraqesë rastin e tij dhe Trump po e mbivlerëson atë," tha një diplomat i dytë evropian.

Debati erdhi vetëm dy javë përpara se Biden të presë liderët perëndimorë në Uashington për samitin e 75-vjetorit të NATO-s. Ai dhe ekipi i tij shpresonin të përdornin momentin për të shfaqur udhëheqjen e tij të aleancës dhe për ta paraqitur veten si një burrë shteti me një dorë të qëndrueshme në timon. Por performanca e debatit të Biden mund ta minojë atë plan.

Diplomatët dhe zyrtarët e huaj folën pasi iu dha anonimiteti për të diskutuar një çështje të ndjeshme. Njerëzit në pozita të tilla zakonisht shmangin komentet për politikën e brendshme të vendeve të tjera.

Disa vunë në dukje se Trump u shfaq më energjik se Biden dhe foli më qartë, edhe pse ai përkulte faktet.

"Sinqerisht, ai duket gjithnjë e më shumë si një njeri me të cilin mund të bëjmë biznes," tha një diplomat afrikan.

Trump ngriti "vetullat" kur pretendoi se do të zgjidhte luftën midis Rusisë dhe Ukrainës ndërsa ishte ende president i zgjedhur.

"Unë nuk jam i sigurt se çfarë do të thotë kjo," tha një këshilltar i një qeverie evropiane.

Por biseda kryesore e natës në grupin diplomatik ishte lodhja e Biden.

"Nuk është sekret që Biden është i moshuar dhe ai po tregon moshën e tij," tha një zyrtar evropian.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese