Hapësire reklamuese

Bota

Nga Kushner te analistët ligjorë e deri te ndikimi politik, REAGIMET në SHBA pas shpalljes fajtor të Donald Trump

Shkruar nga Newsbomb
Nga Kushner te analistët ligjorë e deri te ndikimi politik, REAGIMET
Donald Trump dhe Kushner

Dje, Donald Trump u shpall fajtor për falsifikim të të dhënave të biznesit në lidhje me pagesat e bëra ndaj Stormy Daniels gjatë zgjedhjeve të vitit 2016. Ky vendim ka ngjallur një varg reagimesh nga politikanët, mbështetësit dhe kundërshtarët e Trump, si dhe nga ekspertët ligjorë.

REAGIMET E MBËSHTETËSVE DHE KRITIKËVE

Mbështetësit e Trump, përfshirë Jared Kushner, kanë mbajtur një qëndrim të kujdesshëm. Kushner, ish-këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë dhe dhëndër i Trump, e ka shmangur të komentojë drejtpërdrejt mbi vendimin, duke u fokusuar në ndikimin e tij politik. Mbështetës të tjerë, si disa anëtarë të Partisë Republikane, kanë vazhduar të mbrojnë ish-presidentin, duke pretenduar se gjyqi ka qenë i motivuar politikisht dhe i padrejtë.

Nga ana tjetër, kritikët e Trump, si disa demokratë dhe ish-aleatë, kanë përshëndetur vendimin e gjykatës. Alyssa Farah Griffin, ish-drejtoreshë e komunikimeve të Shtëpisë së Bardhë, tha se dënimi i Trump përbën një moment kritik për të treguar se askush nuk është mbi ligjin.

EKSPERTËT LIGJORË

Ekspertët ligjorë janë ndarë në mendimet e tyre për ndikimin e këtij vendimi. Disa kanë sugjeruar se dënimi do të forcojë pozicionin ligjor kundër Trump, duke shtuar presionin për gjyqe të tjera të ardhshme që ai do të përballet. Megjithatë, të tjerë kanë theksuar se vendimi nuk do të ketë një ndikim të madh në mbështetësit e tij të fortë, të cilët shpesh shohin çdo akuzë kundër tij si pjesë e një komploti politik.

NDIKIMI POLITIK

Vendimi për Trump mund të ketë pasoja të rëndësishme për garën presidenciale të vitit 2024. Disa analistë mendojnë se dënimi mund të ndikojë negativisht në fushatën e tij, ndërsa të tjerë besojnë se ai do ta përdorë këtë situatë për të forcuar bazën e tij politike duke e paraqitur veten si viktimë të një persekutimi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese