Hapësire reklamuese

Bota

Netanyahu kërcënon me luftë Libanin: Do të shndërroheni në një Gaza të dytë

Shkruar nga Newsbomb
Netanyahu kërcënon me luftë Libanin: Do të
Benjamin Netanyahu

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të dielën se faza aktuale e luftimeve kundër Hamasit në Gaza po mbyllet, duke krijuar terrenin që Izraeli të dërgojë më shumë trupa në kufirin e tij verior për t'u përballur me grupin militant libanez Hezbollah.

Komentet kërcënuan të rrisin më tej tensionet midis Izraelit dhe Hezbollahut në një kohë kur ata duket se po i afrohen më shumë luftës. Netanyahu sinjalizoi gjithashtu se nuk ka fund për luftën e rëndë në Gaza.

Udhëheqësi izraelit tha në një intervistë të gjatë televizive se ndërsa ushtria është afër përfundimit të ofensivës së saj aktuale tokësore në qytetin jugor të Gazës, Rafah, kjo nuk do të thotë se lufta kundër Hamasit ka përfunduar. Por ai tha se do të nevojiteshin më pak trupa në Gaza, duke çliruar forcat për të luftuar Hezbollahun.

"Ne do të kemi mundësinë të transferojmë disa nga forcat tona në veri dhe ne do ta bëjmë këtë," i tha ai Channel 14 të Izraelit, një kanal televiziv pro Netanyahut, në një intervistë që u ndërpre shpesh nga duartrokitjet nga audienca e studios. “Para së gjithash, për mbrojtjen”, shtoi ai, por edhe për të lejuar dhjetëra mijëra izraelitë të zhvendosur të kthehen në shtëpi.

Hezbollahu i mbështetur nga Irani filloi të godasë Izraelin pothuajse menjëherë pas sulmit ndërkufitar të Hamasit më 7 tetor që shkaktoi luftën në Gaza. Izraeli dhe Hezbollahu kanë shkëmbyer zjarr pothuajse çdo ditë që atëherë, por luftimet janë përshkallëzuar javët e fundit, duke rritur frikën e një lufte të plotë.

Hezbollahu është shumë më i fortë se Hamasi dhe hapja e një fronti të ri do të rriste rrezikun e një lufte më të madhe, në të gjithë rajonin, duke përfshirë përfaqësues të tjerë iranianë dhe ndoshta vetë Iranin, që mund të shkaktonte dëme të rënda dhe viktima masive në të dy anët e kufirit.

I dërguari i Shtëpisë së Bardhë Amos Hochstein ishte në rajon javën e kaluar duke u takuar me zyrtarë në Izrael dhe Liban në një përpjekje për të ulur tensionet. Por luftimet kanë vazhduar.

Netanyahu tha se shpresonte se mund të gjendej një zgjidhje diplomatike për krizën, por u zotua se do ta zgjidhte problemin "në një mënyrë tjetër" nëse është e nevojshme. "Ne mund të luftojmë në disa fronte dhe jemi të përgatitur ta bëjmë këtë," tha ai.

Ai tha se çdo marrëveshje nuk do të ishte thjesht “një marrëveshje në letër”. Ai tha se do të kërkonte që Hezbollahu të ishte larg kufirit, një mekanizëm zbatues dhe kthimi i izraelitëve në shtëpitë e tyre. Dhjetëra mijëra njerëz u evakuuan menjëherë pas shpërthimit të luftimeve dhe nuk kanë mundur të kthehen në shtëpi.

Hezbollahu ka thënë se do të vazhdojë të luftojë Izraelin derisa të arrihet një armëpushim në Gaza. Udhëheqësi i grupit, Hassan Nasrallah, paralajmëroi Izraelin javën e kaluar kundër nisjes së një lufte, duke thënë se Hezbollahu ka armë të reja dhe aftësi të inteligjencës që mund ta ndihmojnë atë të synojë pozicione më kritike më thellë brenda Izraelit.

Hezbollahu tashmë ka zbuluar armë të reja gjatë luftimeve të nivelit të ulët, duke përfshirë dronët sulmues të vështirë për t'u mbrojtur që godasin me pak paralajmërim. Një ushtar izraelit u plagos rëndë të dielën në një sulm me dron.

Por Izraeli thotë se edhe ai i ka treguar Hezbollahut vetëm një pjesë të vogël të aftësive të tij të plota dhe se Libani do të shndërrohet në një Gaza të dytë nëse ka një luftë. Ushtria izraelite javën e kaluar tha se kishte "miratuar dhe vërtetuar" një plan të ri për një ofensivë në Liban.

Në intervistë, Netanyahu tha se ofensiva e Izraelit në Gaza po mbyllet. Ushtria izraelite ka operuar në qytetin kufitar jugor të Rafah që nga fillimi i majit. Ajo thotë se i ka shkaktuar dëme të rënda Hamasit në Rafah, të cilin e ka identifikuar si bastionin e fundit të Hamasit pas një lufte brutale që zgjati gati nëntë muaj. Por ai tha se Izraeli do të duhet të vazhdojë operacionet "kositëse" - sulme të synuara që synojnë të parandalojnë Hamasin nga rigrupimi.

Izraeli filloi pushtimin e tij ajror dhe tokësor të Gazës menjëherë pas sulmit të Hamasit më 7 tetor, i cili vrau rreth 1200 njerëz dhe mori peng rreth 250 të tjerë.

Ofensiva izraelite ka vrarë mbi 37,000 palestinezë, ka shkaktuar një krizë humanitare dhe ka shkaktuar krime lufte dhe gjenocid në gjykatat më të larta të botës në Hagë.

Ajo gjithashtu ka rritur tensionet me Shtetet e Bashkuara, me presidentin Joe Biden dhe Netanyahu që u përplasën publikisht gjatë rrjedhës së luftës. Më herët të dielën, Netanyahu përsëriti përsëri pretendimin e tij se ka pasur një "rënie dramatike" të dërgesave të armëve nga SHBA, aleati më i ngushtë i Izraelit, duke penguar përpjekjet e luftës.

Biden ka vonuar dërgimin e disa bombave të rënda që nga maji për shkak të shqetësimeve për viktima të rënda civile, por administrata e tij u kundërpërgjigj javën e kaluar kundër akuzave të Netanyahut se dërgesat e tjera ishin prekur gjithashtu.

Megjithëse SHBA-ja dhe ndërmjetësuesit e tjerë po nxisin një plan armëpushimi, Netanyahu ka përjashtuar përfundimin e luftës derisa Izraeli të çlirojë të gjithë pengjet e mbajtura nga Hamasi dhe derisa të shkatërrojë aftësitë ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit.

Faza aktuale e luftës "është gati për të përfunduar", tha Netanyahu. "Kjo nuk do të thotë se lufta do të përfundojë."

Netanyahu foli ndërsa ministri i tij i mbrojtjes, Yoav Gallant, ishte në Uashington për bisedime me zyrtarët amerikanë rreth luftës dhe tensioneve me Libanin. Dhe muajin tjetër, Netanyahu është ftuar t'i drejtohet Kongresit për një fjalim që tashmë po ndan Uashingtonin sipas linjave partizane. Disa demokratë, të zemëruar nga lufta publike e Netanyahut me Biden, thonë se nuk do të marrin pjesë .

Zyrtarët amerikanë gjithashtu kanë bërë presion ndaj Netanyahut për të përcaktuar një plan të qartë të pasluftës për Gazën. SHBA ka thënë se nuk do të pranojë një okupim afatgjatë të territorit nga Izraeli.

Netanyahu shpalosi një vizion shumë të ndryshëm. Ai tha se e vetmja mënyrë për të garantuar sigurinë e Izraelit është që Izraeli të mbajë kontrollin ushtarak mbi territorin.

"Nuk ka askush tjetër" i aftë për ta bërë këtë, tha ai. Por ai tha se po kërkon një mënyrë për të krijuar një "administratë civile" palestineze për të menaxhuar punët e përditshme në Gaza, me shpresë me mbështetjen e vendeve të moderuara arabe. Ai përjashtoi çdo rol për Autoritetin Palestinez të njohur ndërkombëtarisht, i cili u dëbua nga Gaza nga Hamasi në një pushtim të dhunshëm të vitit 2007.

Netanyahu tha se ushtria izraelite disa muaj më parë kërkoi të punonte me familjet e njohura palestineze në Gaza, por se Hamasi i "shkatërroi ato". Ai tha se Izraeli tani po shikon opsione të tjera.

Netanyahu përjashtoi një opsion të favorizuar nga disa prej partnerëve të tij qeverisës ultranacionalistë – rivendosjen e izraelitëve në Gaza. Izraeli u tërhoq nga Gaza në vitin 2005, duke i dhënë fund një pranie 38-vjeçare.

“Çështja e zgjidhjes nuk është realiste,” tha ai. "Unë jam realist."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese