Hapësire reklamuese

Bota

Netanyahu shpërndan kabinetin e luftës pas dorëheqjes së Gantz dhe Eysenkot

Shkruar nga Newsbomb
Netanyahu shpërndan kabinetin e luftës pas dorëheqjes së
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu

Kryeministri Benjamin Netanyahu i tha kabinetit të sigurisë mbrëmë se kabineti i luftës, forumi i vogël i krijuar më 11 tetor për të menaxhuar fushatat kundër Hamasit dhe Hezbollahut, është shpërbërë zyrtarisht, sipas raporteve në gjuhën hebraike.

Kryetari i partisë së Unitetit Kombëtar Benny Gantz, një nga tre anëtarët e kabinetit, e mbylli koalicionin javën e kaluar, duke marrë me vete Gadi Eisenkot, një nga tre vëzhguesit e kabinetit të luftës. Shpërbërja ishte parashikuar, pasi ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë Itamar Ben Gvir ka lobuar për t'u shtuar në forum.

Netanyahu pritet të marrë vendime kritike për luftën gjatë takimeve të vogla, ndërsa kërkon miratimin përfundimtar nga kabineti më i gjerë i sigurisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese