Hapësire reklamuese

Bota

Netanyahu premton finale ndaj Hamasit: E vetmja mënyrë për fitore 

Shkruar nga Newsbomb

Netanyahu premton finale ndaj Hamasit: E vetmja mënyrë për

Kryeministri Benjamin Netanyahu premton se do t'i japë Hamasit goditje shtesë dhe të dhimbshme gjatë Pashkës, në mënyrë që të rrisë presionin ndaj grupit terrorist për të liruar pengjet.

Në një video-mesazh para Pashkës, të shpërndarë në internet, Netanyahu e inkuadron konfliktin aktual në terma biblike, duke përmendur thënien rabinike se "në çdo brez, ata ngrihen për të na shkatërruar" dhe duke deklaruar se mungesa e pengjeve gjatë festës së ardhshme "vetëm forcon vendosmëria jonë për t'i rikthyer ata.”

“Fatkeqësisht, deri më tani, të gjitha propozimet për lirimin e pengjeve tanë janë refuzuar plotësisht nga Hamasi,” thotë ai, duke iu kundërvënë kritikave në rritje të brendshme se ai nuk ka bërë mjaftueshëm për të siguruar lirinë e tyre.
“Në vend që të tërhiqet nga pozicionet e tij ekstreme, Hamasi bazohet në ndarjen brenda nesh, ai merr inkurajim nga presionet e drejtuara ndaj qeverisë izraelite. Si rezultat, ajo vetëm forcon kushtet e saj për lirimin e pengjeve tanë”, pohon Netanyahu. "Prandaj, ne do t'i japim goditje shtesë dhe të dhimbshme - dhe kjo do të ndodhë së shpejti."

“Në ditët në vijim do të rrisim presionin ushtarak dhe diplomatik mbi Hamasin, sepse kjo është mënyra e vetme për të liruar pengjet dhe për të arritur fitoren tonë”, thotë ai.

Në fillim të këtij muaji, Netanyahu deklaroi se "ka një datë" për operacionin tokësor të vonuar gjatë të IDF-së në qytetin jugor të Gazës, Rafah, por, sipas CNN, ai thuhet se vendosi të shtyjë ofensivën e shumëpritur pas raketës së fundit dhe dronit të Iranit. grevë kundër shtetit hebre.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese