Hapësire reklamuese

Bota

Ndodh përsëri, ushtria izaelite vret gabimisht 5 ushtarë të vetët në Gaza

Shkruar nga Newsbomb

Ndodh përsëri, ushtria izaelite vret gabimisht 5 ushtarë të

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se pesë ushtarë që shërbenin në Batalionin 202 të Brigadës së Parashutistëve u vranë në kampin Jabalia të mërkurën në mbrëmje si rezultat i zjarrit nga forcat e tyre.

“Pesë ushtarë të Batalionit 202 të Parashutistëve u vranë mbrëmë në një incident me viktima masive si rezultat i zjarrit të forcave tona”, deklaroi ushtria, duke shtuar se shtatë trupa të tjerë u plagosën.

Luftimet e ashpra janë ndezur sërish në veri pas paralajmërimeve të ushtrisë për përpjekje të Hamasit për të rindërtuar aftësitë ushtarake, muaj pasi Tel Avivi kishte deklaruar se kishin eliminuar militantët e grupit palestinez.

Fokusi kryesor i ushtrisë ka qenë Rafah pranë kufirit egjiptian, ku kryeministri Benjamin Netanyahu ka urdhëruar një ofensivë në kundërshtim me paralajmërimet e SHBA-së se më shumë se një milion civilë të strehuar atje mund të vriten.

Netanyahu të mërkurën argumentoi se “ne duhet të bëjmë atë që duhet të bëjmë” dhe këmbënguli se evakuimet masive atje kishin shmangur një “katastrofë humanitare” shumë të frikshme.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese