Hapësire reklamuese

Bota

Ndërkombëtarët reagojnë për vdekjen e presidentit të Iranit, Biden në heshtje

Shkruar nga Newsbomb
Ndërkombëtarët reagojnë për vdekjen e presidentit
Ebrahim Raisi

Udhëheqësit në të gjithë Lindjen e Mesme dhe më gjerë po shprehin ngushëllimet e tyre pasi presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe tetë të tjerë u vranë në një përplasje helikopteri të dielën. Ndër të vrarët është edhe ministri i jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian.

·Kryeministri i Indisë Narendra Modi shkroi në X: "I pikëlluar dhe i tronditur thellësisht nga vdekja tragjike e Dr. Seyed Ebrahim Raisi, President i Republikës Islamike të Iranit. Kontributi i tij në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe Indi-Iran do të mbahet mend gjithmonë. Ngushëllimet e mia të përzemërta për familjen e tij dhe popullin e Iranit, India qëndron me Iranin në këtë kohë pikëllimi."

·Kryeministri i Irakut Mohammed Shia' Al Sudani shprehu ngushëllimet për liderin suprem të Iranit Ayatollah Ali Khamenei Ayatollah Ali Khamenei dhe qeverinë e tij në një postim në X. "Ne shprehim solidaritetin tonë me popullin vëlla iranian dhe zyrtarët tanë vëllezër në Republika Islamike në këtë tragjedi të dhimbshme”.

·Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif tha se "Pakistani do të mbajë një ditë zie dhe flamuri do të valëvitet në gjysmështizë si shenjë respekti për Presidentin Raisi dhe shokët e tij dhe në solidaritet me Iranin vëlla."

·Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro tha se është "i tronditur nga lajmi i tmerrshëm i humbjes së ndjeshme fizike të Presidentit të Republikës Islamike të Iranit". Maduro tha: "Nga tokat bolivariane, ne i shprehim ngushëllimet tona më të thella Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei dhe dëshirojmë ngushëllim hyjnor për një humbje kaq të ndjeshme".

·Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe,  Mohammed bin Zayed Al Nahyan tha se "Emiratet e Bashkuara Arabe qëndrojnë në solidaritet me Iranin në këtë kohë të vështirë", duke shprehur ngushëllime të përzemërta për familjet e të vrarëve në aksident.

Po ashtu qeveria iraniane shprehu ngushëllimet e saj për vdekjen e Presidentit Ebrahim Raisi, Ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe shtatë të tjerëve në një aksident me helikopter në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit të dielën. 

Ajo çka vihet re është heshtja e Presidentit të Amerikës, Joe Biden, pavarësisht se e gjithë bota po "zien" për ngjarjen e rëndë, por është vënë në dijeni të lajmit. Mirëpo, vlen të theksohet se Raisi është sanksionuar nga SHBA pjesërisht për përfshirjen e tij në ekzekutimin masiv të mijëra të burgosurve politikë në vitin 1988 në fund të luftës së përgjakshme Iran-Irak.

Po ashtu në një deklaratë të hënën, kabineti i presidentit vlerësoi Raisin si një president "punëtor dhe të palodhur" që i shërbeu popullit të Iranit për të ndihmuar në përparimin dhe përparimin e vendit.

"Ai i qëndroi premtimit të tij dhe sakrifikoi jetën e tij për kombin," thuhet në deklaratë.

Kabineti ripohoi gjithashtu se "nuk do të ketë shqetësimin më të vogël" në administratën e Iranit në vazhdën e përplasjes vdekjeprurëse. 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese