Hapësire reklamuese

Bota

Mitsotakis takohet me Erdogan, në fokus rifillimi i bisedimeve për çështjen e Qipros

Shkruar nga Newsbomb

Mitsotakis takohet me Erdogan, në fokus rifillimi i bisedimeve për

Në konfirmim të klimës pozitive mes Greqisë dhe Turqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe Rexhep Tajip Erdogan zhvilluan një takim me njëri-tjetrin në Uashington.

Dy liderët biseduan për emigracionin e paligjshëm, caktuan një takim të ri për në shtator në Nju Jork, ndërsa kryeministri grek ngriti edhe çështjen e rifillimit të bisedimeve për zgjidhjen e çështjes së Qipros.

Takimi ka nisur në orën 22:35 me orën greke dhe ka zgjatur gjithsej 45 minuta.  Sipas informacioneve, dy liderët janë larguar së bashku nga salla ku po mblidheshin aleatët e vendeve anëtare të NATO-s dhe janë drejtuar drejt dhomës së vogël ku do të zhvillohej takimi i tyre.

Ata patën rastin të shkëmbejnë disa fjalë duke ecur, por para fillimit të takimit nuk kanë bërë deklarata. Partnerët e dy liderëve hynë më pas në sallë për të nisur takimin, i cili ishte një mundësi e klasit të parë për të rinovuar dialogun dypalësh duke “vulosur” edhe zgjatjen e moratoriumit informal greko-turk për një periudhë të mjaftueshme. 

Dy liderët, si në emërimet e tjera, shoqëroheshin nga dy këshilltarët e tyre diplomatikë, Anna Maria Boura  dhe  Akif Tsagatai Kilits , si dhe dy ministrat e jashtëm,  Giorgos Gerapetritis dhe Hakan Fidan. Pas takimit Gerapetritis dhe Fidan kanë pasur një takim të shkurtër privat.

Çfarë u diskutua? 

Gjatë takimit u diskutuan çështje me interes ndërkombëtar dhe rajonal, me theks të veçantë në zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë. Të dy krerët vazhduan të shqyrtojnë shkurtimisht marrëdhëniet dypalëshe pas takimit të tyre të fundit majin e kaluar në Ankara.

Kryeministri shprehu kënaqësinë për bashkëpunimin me autoritetet turke në luftën kundër emigracionit të parregullt. Të dy krerët ranë dakord për përfitimin reciprok të ruajtjes së një klime qetësie në marrëdhëniet dypalëshe. Ata ranë dakord gjithashtu për intensifikimin e bashkëpunimit për të arritur qëllimin e dyfishimit të vëllimit të tregtisë dypalëshe.
Ata diskutuan gjithashtu takimin e tyre të ardhshëm që do të mbahet në shtator në Nju Jork, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Kryeministri iu referua çështjes së Qipros, duke theksuar se 50 vjet pas tragjedisë së '74, Qiproja, një vend anëtar i BE-së, nuk mund të mbetet e ndarë dhe ritheksoi nevojën për rifillimin e bisedimeve për zgjidhjen e çështjes së Qipros.

Gjithsesi, pritet një planifikim i cili do të ketë të bëjë me kontaktet për dialogun politik në vjeshtë, nisur nga emërimi i zëvendësministrave të rinj të jashtëm të fqinjit pak javë më parë.

Për “rrugët paralele” Mitsotakis dhe Erdogan në Qipro

Vihet re se një nga interesat në prapaskenë është se dy liderët do të jenë në “rrugë paralele” në Qipro në ditët në vijim.  Kryeministri nga ana e tij  do të marrë pjesë në festimet e Republikës së Qipros më 20 korrik në Nikosia për përvjetorin e zi të Attilës, i ftuar nga presidenti qipriot Nikos Christodoulides.

Nga ana tjetër, Tajip Erdogan  do të jetë në pseudoshtet,  duke parë si çdo vit paradën që organizohet, duke bërë deklarata gjithnjë e më provokuese, në përpjekje për të konsoliduar perspektivën e zgjidhjes me dy shtete. Është e qartë se dy liderët do të flasin për këtë çështje, qoftë edhe shkurt.

Zoti Mitsotakis është kryeministri i parë grek që ndodhet në Megalonisos me rastin e këtij përvjetori të trishtë dhe padyshim prania e tij nxjerr një simbolikë të fortë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese