Hapësire reklamuese

Bota

Ministri i Jashtëm spanjoll: Njohja e një shteti palestinez është e drejtë

Shkruar nga Newsbomb
Ministri i Jashtëm spanjoll: Njohja e një shteti palestinez
Ministri i Jashtëm spanjoll Jose Manuel Albarez

Njohja e një shteti palestinez është vetëm “e drejtë” për popullin palestinez , tha nga Brukseli ministri i Jashtëm spanjoll Jose Manuel Albarez.

“Palestinezët kanë të drejtë të kenë një shtet, ashtu si izraelitët e kanë këtë të drejtë,” shtoi ministri, gjatë një konference shtypi së bashku me kryeministrin palestinez Mohamed Mustafa, i cili tha se vendimi i Madridit për të njohur një shtet palestinez përfaqësonte “një nxitje të rëndësishme për paqen dhe stabilitetin në rajon”.

Spanja, e cila prej muajsh po përpiqet të ndikojë në kryeqytetet e tjera, e mori këtë vendim së bashku me Irlandën dhe Norvegjinë, të cilat, megjithatë, nuk i përkasin BE-së. Vendimi i tyre për njohjen e një shteti palestinez do të hyjë në fuqi të mërkurën, më 28 maj.

Kryeministri palestinez përshëndeti këtë vendim duke u bërë thirrje të gjitha vendeve evropiane që të ndjekin këtë shembull.

“Unë mendoj se është vendimi i duhur për të marrë. Ky është fillimi i një faze të re”.

Lufta në Rripin e Gazës u ndez nga një sulm i paprecedentë nga Hamasi më 7 tetor, i cili rezultoi në vdekjen e më shumë se 1,170 njerëzve, kryesisht civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare. Operacioni ushtarak hakmarrës i Izraelit në Rripin e Gazës ka rezultuar në vdekjen e afro 36,000 njerëzve, shumica dërrmuese e tyre civilë, sipas ministrisë së Shëndetësisë të Hamasit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese