Hapësire reklamuese

Bota

Menduan se kishin të bënin me hajdutë, policia britanike zbulon “shtëpinë e barit” dhe arreston tre shqiptarët

Shkruar nga Newsbomb
Menduan se kishin të bënin me hajdutë, policia britanike zbulon
Tre shqiptaret e arrestuar

Tre shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë britanike në Liverpool, pasi akuzohen si pronarë të një “shtëpie bari”.

Policia ishte duke kryer një operacion për të vënë në pranga disa hajdutë që kishin shqetësuar zonën, por gjatë kontrolleve policia britanike ka arrestuar 3 shqiptarët.

Fillimisht policia arrestoi 27-vjeçarin Dionis Margjekaj, teksa po dilte nga një banesë, të cilin e arrestoi si të dyshuar për vjedhje. Por pas hetimeve dhe kontrolleve në banesë, policia kuptoi se nuk kishte të bënte me një hajdut, por me një kultivues të lëndës narkotike.

Oficerët kuptuan se brenda në ndërtesë ishte ngritur një fermën e madhe kanabisi dhe kështu nisën hetimet. Pas disa javësh hetime policia zhvilloi kontrolle në banesën në fjalë, dhe arrestoi Aurel Dervishin dhe Aurel Dushkun.

Gjatë kontrollit u gjetën 430 bimë si dhe 173 njësi ndriçimi dhe 187 transformatorë në pesë dhoma dhe kishin vjedhur energjinë elektrike prej 68,000 paund. Rritja kishte një rendiment të vlerësuar prej 12 kg deri në 36 kg, barna me një vlerë potenciale midis 48,160 dhe 541,800 £.

Kanabisi u tha se ishte “rritur mbi baza tregtare për furnizim të mëtejshëm”. Në intervistë, Margjeka deklaroi se kishte qenë i pranishëm në adresë për dy javë në atë kohë dhe “ishte lejuar të qëndronte falas” në këmbim të rregullimit të pajisjeve dhe ujitjes së bimëve.

Dushku, i cili ka një dënim të mëparshëm për drejtim mjeti në gjendje të dehur në shkurt 2023, u tha detektivëve se atij i ishte “ofruar punë” në pronë dhe kishte qenë i pranishëm për dy ditë, duke shtuar se ishte në dijeni të rritjes, por “nuk kishte asnjë përfshirje.

“Anna Duka tha në emër të 29-vjeçarit: “Fillimisht ai ishte këtu ligjërisht, dhe qëndro gjatë Covid-it, më pas e pati të vështirë të kthehej në Shqipëri”.

Dervishi, Dushku dhe Margieka, që të gjithë nuk kanë adresë fikse, pranuan prodhimin e kanabisit. Duke u shfaqur përmes lidhjes video nga burgu në Liverpool dhe të ndihmuar nga një përkthyes, ata u burgosën me 18 muaj secili.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese