Hapësire reklamuese

Bota

Mblidhet Këshilli i Sigurimit të OKB-së, Guterres dënon sulmin e Iranit, kritika edhe për Izraelin

Shkruar nga Newsbomb
Mblidhet Këshilli i Sigurimit të OKB-së, Guterres dënon
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit është mbledhur Këshilli i Sigurimit të OKB-së. Kjo mbledhja ka ardhur pas kërkesës së Izraelit.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, dënoi sulmin iranian. Ai u kujtoi anëtarëve të Këshillit të Sigurimit se aktet e hakmarrjes që përfshijnë përdorimin e forcës janë të ndaluara sipas ligjit ndërkombëtar.

“Vlen gjithashtu parimi i paprekshmërisë së zyrave diplomatike dhe konsullore dhe personeli duhet të respektohet”, shtoi ai, duke kujtuar “dënimin” e sulmit izraelit më 1 prill ndaj konsullatës iraniane në Damask.

“Lindja e Mesme është në prag. Populli po përballet me një rrezik real të një konflikti shkatërrues në shkallë të gjerë. Tani është koha për të qetësuar situatën”, tha Guterres ndër të tjera.

Irani sulmoi Izraelin në shenjë hakmarrje pas sulmit të ambasadës së tyre në Siri më 1 prill, ku humbën jetën komandantët kryesore të Gardës Revolucionare.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese