Hapësire reklamuese

Bota

Mbahet sot raundi i dytë i zgjedhjeve në Francë, e djathta ekstreme shpreson në një fitore historike

Shkruar nga Newsbomb
Mbahet sot raundi i dytë i zgjedhjeve në Francë, e djathta
Zgjedhet në Francë

Franca po voton këtë të dielë në një nga zgjedhjet e saj më të rëndësishme në vite, me të djathtën ekstreme që shpreson për një fitore historike.

Kjo është hera e parë që Tubimi Kombëtar kundër imigracionit (RN) i Marine Le Pen dhe Jordan Bardella ka pasur një shans realist për të drejtuar qeverinë dhe për të marrë kontrollin e plotë të Asamblesë Kombëtare.

Por pas fitores së RN në raundin e parë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të dielën e kaluar, qindra kandidatë rivalë u larguan për t’u dhënë të tjerëve një shans më të mirë për të mposhtur të djathtën ekstreme.

Votimi  Francë fillon në orën 08:00 dhe sondazhet e para do të publikohen 12 orë më vonë. Cilido qoftë rezultati, është e vështirë të shohësh Presidentin Emmanuel Macron të dalë nga ky “pus”, shkruan Bbc.

Katër javë më parë, ai tha se ishte zgjidhja përgjegjëse për të thirrur një votim të parakohshëm në përgjigje të fitores së RN në zgjedhjet evropiane, minuta pasi lideri 28-vjeçar i partisë Jordan Bardella e sfidoi atë për ta bërë këtë.

Zgjedhjet me dy raunde erdhën si një tronditje për një vend që po përgatitej për fillimin e Lojërave Olimpike të Parisit më 26 korrik. Siguria ishte tashmë e rreptë dhe tani 30,000 policë janë vendosur për një periudhë tensioni të shtuar politik.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese