Hapësire reklamuese

Bota

Marine Le Pen reagon disfatës zgjedhore në Francë: Fitorja jonë sapo u vonua

Shkruar nga Newsbomb

Marine Le Pen reagon disfatës zgjedhore në Francë: Fitorja

Presidenti Emmanuel Macron është në një situatë "të paqëndrueshme".

Kështu u shpreh Marine Le Pen, duke ia atribuar humbjen e partisë së saj, taktikave të përdorura për votimin nga Fronti i Ri Popullor dhe fraksioni i Emmanuel Macron.

"Fitorja jonë thjesht vonoi," tha ajo për rrjetin televiziv TF1. Le Pen gjithashtu theksoi se “farat e fitores së nesërme e sheh në rezultatin e sotëm”.

Sakaq, aleanca e majtë në Francë është në rrugën e duhur për të fituar shumicën e vendeve në një zgjedhje parlamentare dramatike, duke i dhënë një goditje partisë së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

Tubimi Kombëtar i Le Pen doli në krye në raundin e parë një javë më parë dhe synonte të siguronte shumicën e vendeve në legjislaturën e Francës për herë të parë në historinë e partisë. Por votimi taktik dhe bashkëpunimi midis kundërshtarëve të Le Pen në një përpjekje për ta mbajtur partinë e saj jashtë pushtetit duket se kanë dhënë rezultat.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese