Hapësire reklamuese

Bota

Macron shpërndan asamblenë kombëtare, çon vendin në zgjedhje të parakohshme

Shkruar nga Newsbomb
Macron shpërndan asamblenë kombëtare, çon vendin në
Emmanuel Macron

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka njoftuar se po shpërndan asamblenë kombëtare dhe do të thërrasë për zgjedhje legjislative më 30 qershor dhe 7 korrik.

Presidenti francez tha se nuk mund të pretendojë se asgjë nuk ka ndodhur, se rezultati i zgjedhjeve të BE-së nuk është i mirë për qeverinë e tij dhe se rritja e nacionalistëve është një rrezik për Francën dhe Evropën.

Nuk ka munguar as reagimi i Marine Le Pen, e cila u tregua e gatshme për të marrë pushtetin.

"Ky votim historik tregon se kur njerëzit votojnë, njerëzit fitojnë. Ne jemi gati të marrim pushtetin nëse francezët na japin besimin e tyre në zgjedhjet e ardhshme kombëtare. Ne jemi të gatshëm të ushtrojmë pushtetin, t'i japim fund migrimit masiv, t'i japim përparësi fuqisë blerëse, të gatshëm për ta bërë Francën të jetojë përsëri", tha ajo.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm Gerald Darmanen, një nga aleatët më të ngushtë të Presidentit Macron, tha se rezultati i zgjedhjeve evropiane është një humbje për presidentin dhe qeverinë e tij.

"Sot ne duhet të pyesim veten dhe gjithashtu t'u shpjegojmë francezëve pse nuk ishim në gjendje t'i dëgjonim sa duhet," tha ministri për TF1 TV.

Çfarë do të thotë rezultati i sotme për Emmanuel Macron?

Humbja e listës qendrore të Emmanuel Macron në duart e Rally National Rally (RN) e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen ka të ngjarë të sjellë një fund edhe më të vështirë të presidencës së tij, thonë analistët.

Lista e Macron parashikohet të shënojë midis 14.8% dhe 15.2% të votave, më pak se gjysma e rezultatit të RN prej 31.5-33%, më e larta e partisë ndonjëherë në një zgjedhje mbarëkombëtare dhe vetëm pak përpara listës socialiste me 14%.

Kreu i listës së RN-së, 28-vjeçari Jordan Bardella, tha se votuesit francezë kishin "shprehur një dëshirë për ndryshim" dhe kërkuan zgjedhje të parakohshme legjislative.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese