Hapësire reklamuese

Bota

Luftës në Gaza po i vjen fundi, Biden jep lajmin e shumëpritur: I ftoj të gjithë ta pranojnë

Shkruar nga Newsbomb
Luftës në Gaza po i vjen fundi, Biden jep lajmin e shumëpritur: I
Biden dhe Netanyahu

Presidenti Joe Biden detajoi të premten një marrëveshje trefazore të propozuar nga Izraeli për militantët e Hamasit që ai thotë se do të çonte në lirimin e pengjeve të mbetura në Gaza dhe mund t'i jepte fund luftës së rëndë, gati 8-mujore në Lindjen e Mesme.

Biden shtoi se Hamasi "nuk është më i aftë" të kryejë një sulm tjetër në shkallë të gjerë ndaj Izraelit, ndërsa ai u kërkoi izraelitëve dhe Hamasit të arrijnë një marrëveshje për lirimin e pengjeve të mbetura për një armëpushim të zgjatur.

Presidenti demokrat në komentet nga Shtëpia e Bardhë e quajti propozimin "një udhërrëfyes për një armëpushim të qëndrueshëm dhe lirimin e të gjithë pengjeve".

Biden tha se faza e parë e marrëveshjes së propozuar do të zgjasë për gjashtë javë dhe do të përfshijë një "armëpushim të plotë dhe të plotë", një tërheqje të forcave izraelite nga të gjitha zonat e populluara të Gazës dhe lirimin e një numri pengjesh, duke përfshirë gra, të moshuar dhe të plagosur, në këmbim të lirimit të qindra të burgosurve palestinezë.

Pengët amerikanë do të liroheshin në këtë fazë dhe mbetjet e pengjeve të vrarë do t'u ktheheshin familjeve të tyre. Ndihma humanitare do të rritet gjatë fazës së parë, me 600 kamionë që lejohen në Gaza çdo ditë.
Rebelët Houthi thonë se të paktën 16 të vrarë dhe 42 të tjerë u plagosën në sulmet e përbashkëta ajrore amerikano-britanike në Jemen.

Faza e dytë do të përfshijë lirimin e të gjithë pengjeve të mbetura të gjallë, përfshirë ushtarët meshkuj, dhe forcat izraelite do të tërhiqen nga Gaza.

“Dhe për sa kohë që Hamasi i përmbush angazhimet e tij, armëpushimi i përkohshëm do të bëhet, sipas propozimeve izraelite, “ndërprerja e armiqësive përgjithmonë”, tha Biden.

Faza e tretë kërkon fillimin e një rindërtimi madhor të Gazës, e cila përballet me dekada rindërtimi nga shkatërrimet e shkaktuara nga lufta.

Por Biden pranoi se mbajtja e marrëveshjes në rrugën e duhur do të ishte e vështirë, duke thënë se ka një sërë "detajesh për të negociuar" për të kaluar nga faza e parë në të dytën.

Vërejtjet e Bidenit erdhën pasi ushtria izraelite konfirmoi se forcat e saj tani po operojnë në pjesët qendrore të Rafah në ofensivën e saj në zgjerim në qytetin jugor të Gazës. Biden e quajti atë "një moment vërtet vendimtar". Ai shtoi se Hamasi tha se dëshiron një armëpushim dhe se një marrëveshje me faza izraelite është një mundësi për të vërtetuar "nëse ata e duan vërtet këtë".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese