Hapësire reklamuese

Bota

Luftanija iraniane IRIS Sahand (F-74) mbytet në Gjirin Persik

Shkruar nga Newsbomb

Luftanija iraniane IRIS Sahand (F-74) mbytet në Gjirin Persik

Një imazh është shfaqur në mediat sociale që pretendon të tregojë fregata iraniane IRIS Sahand (F-74)të fundosur plotësisht në portin e Bandar Abbas. Flitet se ka viktima.

Për momentin nuk dihen shkaqet e ngjarjes. Pamjet tregojnë anjen e rrokullisur në anën e saj të portit (majtas) me harkun e saj më të lartë se sterna. Mbi ujë shfaqen vetëm ana e bykut dhe kupola e hidrolokatorit.

Mediat iraniane kanë konfirmuar "incidentin", duke e cilësuar atë si një aksident, por ende nuk kanë dhënë shpjegime të hollësishme.

Sipas Arteshit, Sahand ishte në një kantier detar ISOICO për riparime kur uji hyri në rezervuarët e tij, duke shkaktuar humbjen e ekuilibrit dhe përmbysjen e tij.

IRIS Sahand është një anije relativisht e re, e cila është vënë në punë më 1 dhjetor 2018. Është ndërtuar në kantierin detar Shahid Darvishi Marine Industries në Bandar Abbas, që ndodhet përgjatë ngushticës strategjike të Hormuzit. Sahand është anija e tretë e klasit Mowj, pas Jamaran dhe Damavand. Kjo klasë anijesh, e quajtur sipas vullkanit Sahand, pason fregatën e mëparshme të lehtë të klasit Vosper Mk.5, e cila u humb gjatë operacionit Praying Mantis në 1988.

Anijet e klasit Mowj, të njohura si shkatërrues në Iran, kanë një zhvendosje prej afërsisht 1500 tonësh dhe kanë një gjatësi prej 95 metrash. Ato kanë modele të reduktuara të seksionit kryq të radarit dhe mund të mbajnë një helikopter, me një jastëk të dedikuar uljeje në bord.

IRIS Sahand kohët e fundit kishte marrë armë dhe sensorë të rinj, duke rritur aftësitë e tij luftarake.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese