Hapësire reklamuese

Bota

Lufta nuk ka të ndalur, Hezbollahu lëshon 200 raketa dhe drone drejt Izraelit

Shkruar nga Newsbomb
Lufta nuk ka të ndalur, Hezbollahu lëshon 200 raketa dhe drone drejt
Pamje nga lufta


Grupi i armatosur libanez Hezbollah ka lëshuar më shumë se 200 raketa dhe dronë sulmues në veri të Izraelit, në përgjigje të vrasjes së një prej komandantëve të tij të lartë. Ushtria izraelite tha se një nga oficerët e saj u vra në breshëri, e cila shkaktoi një numër zjarresh.

Ushtria tha gjithashtu se kishte shënjestruar “strukturat ushtarake” të Hezbollahut dhe objektiva të tjera në Libanin jugor si përgjigje. Mediat libaneze raportuan se një person u vra në një sulm izraelit me dron në qytetin Houla.

Breshëria e fundit, e cila pasoi atë që përfshinte 100 raketa të mërkurën pasdite, ishte një nga më të mëdhatë deri më tani në nëntë muajt e dhunës ndërkufitare, të cilat kanë ngritur frikën e një lufte gjithëpërfshirëse.

Komandanti i Hezbollahut i vrarë në një sulm ajror izraelit pranë qytetit jugor libanez të Tyre, Mohammed Nimah Nasser, ishte një nga figurat më të larta të grupit që ishte vrarë në konflikt.

Ushtria izraelite tha se Nasser komandonte Njësinë Aziz të Hezbollahut, e cila është përgjegjëse për lëshimin e raketave nga Libani jugperëndimor, dhe e akuzoi atë për drejtimin e një "numri të madh sulmesh terroriste".

Ai gjithashtu e përshkruan atë si "homologun" e Taleb Sami Abdullahut, komandantit të një njësie tjetër, vrasja e së cilës muajin e kaluar e shtyu Hezbollahun të lëshonte më shumë se 200 raketa dhe raketa në veri të Izraelit brenda një dite. Një zyrtar i lartë i Hezbollahut tha se do të "shënjestronte vende të reja" në Izrael në përgjigje të vrasjes së Mohammed Naserit.

Ka pasur pothuajse çdo ditë shkëmbime zjarri përgjatë kufirit Izrael-Liban që nga një ditë pas fillimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza më 7 tetor. Hezbollahu ka thënë se po vepron në mbështetje të grupit palestinez, i cili gjithashtu mbështetet nga Irani. Të dy grupet janë të ndaluara si organizata terroriste nga Izraeli, Britania e Madhe dhe vende të tjera.

Deri më tani, më shumë se 400 njerëz janë raportuar të vrarë në Liban, shumica dërrmuese e tyre luftëtarë të Hezbollahut, dhe 25 njerëz në Izrael, kryesisht ushtarë.

Armiqësitë kanë zhvendosur gjithashtu dhjetëra mijëra njerëz nga komunitetet kufitare në Izraelin verior dhe Libanin jugor.

Javët e fundit ka pasur një mori përpjekjesh diplomatike për të ulur tensionet, me OKB-në dhe SHBA-në që paralajmëruan për pasojat potencialisht katastrofike të një lufte që mund të tërheqë gjithashtu Iranin dhe grupet e tjera aleate.

Zyrtarët izraelitë kanë paralajmëruar vazhdimisht se janë gati për një luftë nëse diplomacia dështon. Ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant tha të mërkurën se ushtria së shpejti do të jetë gati për të "ndërmarr çdo veprim të kërkuar në Liban, ose për të arritur një marrëveshje nga një pozicion fuqie".

Hezbollahu, i cili shihet si një armik dukshëm superior ndaj Hamasit, ka thënë se nuk dëshiron një luftë të plotë me Izraelin dhe se do të respektojë në Liban çdo armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza. Por ajo gjithashtu ka paralajmëruar Izraelin se do të luftonte "pa rregulla" nëse do të kishte një luftë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese