Hapësire reklamuese

Bota

Lufta në Ukrainë, Termocentrali më i madh pranë Kievit shkatërrohet nga sulmet ruse

Shkruar nga Newsbomb

Lufta në Ukrainë, Termocentrali më i madh pranë Kievit

Një termocentral i madh pranë Kievit u shkatërrua plotësisht nga sulmet ruse herët të enjten, tha kompania energjetike Centrenergo. Termocentrali Trypillya ishte ofruesi më i madh i energjisë elektrike për tre rajone, duke përfshirë Kievin.

"Shkalla e shkatërrimit është e tmerrshme," tha kryetari i Centrenergo Andriy Hota.

Rusia ka kohë që synon qëllimisht dhe sistematikisht sistemin energjetik të Ukrainës. Banorëve iu kërkua të mbyllnin dritaret, të karikonin të gjitha pajisjet e tyre dhe të rezervonin ujë. Më shumë se 80 raketa dhe dronë shënjestruan vende në të gjithë Ukrainën në orët e para të së enjtes. Shumë shënjestruan infrastrukturën energjetike dhe pothuajse një e treta ia dolën përmes mbrojtjes ajrore të Ukrainës.

Disa orë më vonë, Centrenergo konfirmoi se uzina e saj Trypillya ishte nxjerrë jashtë përdorimit. Hota tha se i gjithë kapaciteti gjenerues i kompanisë së tij në Ukrainë tani është shkatërruar. Ishte një nga ofruesit më të mëdhenj të Ukrainës me energji elektrike dhe ngrohje. Ajo operonte dy termocentrale të tjerë, një në rajonin e Kharkiv-it, i cili u shkatërrua në fund të marsit, dhe një në një zonë të rajonit të Donetskut që u mor nga Rusia në 2022.

Ndërsa uzina mund të rindërtohet me ndihmën e pjesëve rezervë nga Evropa, ai thotë se do të mbetet e prekshme ndaj sulmeve pa aleatët e Ukrainës që ofrojnë mbrojtje të fuqishme ajrore.

"Ne mund të riparojmë. Ne mund të bëjmë të pamundurën. Por ne kemi nevojë për mbrojtje."

Të paktën dy termocentrale të tjerë pësuan "dëmtime të konsiderueshme" gjatë natës në perëndim të Ukrainës, duke vënë edhe më shumë tendosje në furnizimin me energji elektrike në mbarë vendin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese