Hapësire reklamuese

Bota

Lojrat Olimpike në Paris, Franca rrit masat e sigurisë për ceremoninë hapëse

Shkruar nga Newsbomb
Lojrat Olimpike në Paris, Franca rrit masat e sigurisë për
Lojrat Olimpike në Paris

Lojrat Olimpike të Parisit do të nisin muajin e ardhshëm në Francë e cila ka nisur me përgatitjet për ceremoninë e hapjes si dhe me masat për të garantuar rendin dhe sigurinë.

Franca po rrit masat e sigurisë, duke shtuar helikopterë ushtarakë që do të patrullojnë qytetin dhe do të mbrojnë hapësirën ajrore në ditën e ceremonisë në 26 korrik, e cila po rezulton të jetë një sfidë serioze e sigurisë.

Në ditën e ngjarjes, rreth 200 delegacione olimpike do t’i bashkohen paradës me më shumë se 80 varka. Ata do të bëjnë udhëtimin në një rrugë prej gjashtë kilometrash, e cila është bërë një pikë kryesore bisede jo vetëm për statusin e saj unik si një ngjarje në ajër të hapur, por për ekspozimin e saj ndaj rrezikut të mundshëm.

Shefi i policisë së Parisit, Laurent Nunez, tha se rruga do të jetë brenda një zone të sigurisë së lartë të përshkruar si “perimetri anti-terrorizëm” që do të përfshijë rreshtin e parë të ndërtesave përgjatë itinerarit.

“Kushdo që dëshiron të hyjë në zonë në ditët para ceremonisë dhe në ditën e vetë do të duhet të regjistrohet paraprakisht në internet dhe t’i nënshtrohet një kontrolli të historisë”, - tha Nunez.

Për shkak të garantimit të sigurisë, turistët janë përjashtuar dhe nuk do iu jepet akses për të marrë pjesë falas në ceremoninë e hapjes.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese