Hapësire reklamuese

Bota

Kush mund të kandidojë nëse largohet Biden? Lista e emrave të zëvendësuesve të mundshëm

Shkruar nga Newsbomb
Kush mund të kandidojë nëse largohet Biden? Lista e emrave
Lista e emrave të zëvendësuesve të mundshëm të Joe Biden

Joe Biden fitoi zgjedhjet paraprake demokrate në fillim të këtij viti, por nuk bëhet zyrtarisht kandidati i partisë për president derisa të miratohet në Konventën Kombëtare Demokratike 2024 në Çikago, e cila zhvillohet nga 19-22 gusht. Nuk ka asnjë mekanizëm formal për ta zëvendësuar atë si kandidatin e supozuar dhe një veprim i tillë do të ishte hera e parë që një parti politike amerikane do të tentonte ta bëjë këtë në kohët moderne.

Në fakt, opsioni i vetëm do të ishte që Biden të pranonte të tërhiqej dhe të lejonte delegatët që fitoi në zgjedhjet paraprake, të cilët votojnë për të emëruar një kandidat në konventën e Çikagos, të zgjedhin dikë tjetër. Nuk ka asnjë kërkesë ligjore që delegatët të votojnë për personin që fitoi në zgjedhjet paraprake, por atyre u kërkohet të votojnë në një mënyrë që me ndërgjegje të plotë të pasqyrojë ndjenjat e atyre që i zgjodhën.

Nëse Biden do të tërhiqej, ai mund të përpiqet të emërojë dikë tjetër, me shumë gjasa zëvendëspresidenten e tij, Kamala Harris, si kandidaten e tij të preferuar. Mënyra më drastike e veprimit e hapur për Bidenin, dorëheqja nga presidenca, do ta bënte Harris presidente. Por kjo nuk do ta bënte atë automatikisht kandidaten demokrate për vitin 2024. Nuk ka asnjë avantazh të qartë, por këtu janë disa opsione të mundshme se kush do të mund ta zëvendësonte Bidenin:

Kamala Harris

Zgjedhja më e dukshme do të ishte zëvendëspresidentja amerikane Harris. Ajo është sugjeruar se do të luftonte kundër Donald Trump në shkëlqimin e një fushate zgjedhore. 59-vjeçarja po mbështeste Bidenin pas debatit, por mund të jetë më e lehtë për partinë për t’a menduar atë si zëvendësuese. Për më tepër, nëse Biden do të zgjidhte të japë dorëheqjen tani, Harris do të bëhej automatikisht presidente.

Gavin Newsom

Guvernatori 56-vjeçar i Kalifornisë foli për çdo alternativë ndaj Bidenit si kandidat, duke thënë se ishte spekulim i pakuptimtë. Ai pati një debat vitin e kaluar me guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis, i cili mund të jetë një ndeshje presidenciale e së ardhmes, dhe ka vënë në dukje mbështetjen e demokratëve në zgjedhjet larg shtetit të tij, që dukej, nganjëherë, si një fushatë hije e Shtëpisë së Bardhë.

J B Pritzker

Guvernatori 59-vjeçar i Illinois do të ishte një nga zgjedhjet më të pasura të mundshme. Ai mund të lulëzojë kredencialet e tij për të kodifikuar të drejtën e abortit në Illinois dhe për ta shpallur atë një “shtet të shenjtë” për gratë që kërkojnë abort. Ai ka qenë gjithashtu i fortë në kontrollin e armëve dhe legalizoi marijuanën rekreative.

Gretchen Whitmer

Guvernatorja e Miçiganit, 52 vjeç, ishte në listën e ngushtë për zgjedhjen e zëvendëspresidentit në vitin 2020, dhe një paraqitje e fortë në zgjedhjet afatmesme për Partinë Demokratike i atribuohej pjesërisht qeverisjes së saj. Ajo ka qenë në favor të ligjeve më të rrepta për armët, duke shfuqizuar ndalimet e abortit dhe duke mbështetur arsimin parashkollor universal.

Sherrod Brown

71-vjeçari do të ishte më i moshuari nga zgjedhjet alternative, por është ende shtatë vjet më i ri se Trump. U konsiderua një surprizë kur ai nuk kishte një prirje për nominimin demokrat për vitin 2020, në atë kohë duke thënë se mbetja si senator i Ohajos ishte “vendi më i mirë për ta bërë atë luftë” në emër të njerëzve që punojnë. Si zë i fortë për të drejtat dhe mbrojtjen e punës, ai ka folur gjithashtu duke mbrojtur IVF dhe abortin.

Dean Phillips

Një kandidat gjatë zgjedhjeve paraprake demokrate në fillim të këtij viti, ai zgjodhi disa mbështetës, por nuk arriti t’i apelojë partisë më të gjerë, duke mos fituar asnjë garë, dhe kështu nuk ka gjasa të jetë një faktor nëse Biden tërhiqet//TheGuardian

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese