Hapësire reklamuese

Bota

Kush është Jordan Bardella, ylli i ekstremit të djathtë të Francës që synon postin e kryeministrit?

Shkruar nga Newsbomb

 

Kush është Jordan Bardella, ylli i ekstremit të djathtë
Jordan Bardella

Jordan Bardella është një figurë "e butë" për publikun.

Në postimet periodike në TikTok për 1.3 milionë ndjekësit e tij, lideri i ekstremit të djathtë që synon për postin e kryeministrit të Francës shfaqet si një politikan miqësor.

Lideri 28-vjeçar i Rally National Rally (RN) së ekstremit të djathtë, së bashku me politikanen e zjarrtë Marine Le Pen, po garon për fitoren në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Francës më 30 qershor dhe 7 korrik, të cilat Presidenti Emmanuel Macron i thirri pas një disfate dërrmuese, në zgjedhjet evropiane të këtij muaji.

Sondazhet sugjerojnë se RN do të marrë pjesën më të madhe të votave. Por në fushatën e tij me shpejtësi "rrufe", ai kërkon më shumë – një shumicë absolute për të qeverisur pa aleatë.

Ai ka premtuar "të rivendosë besimin në Francë dhe madhështinë e saj".

Shtyllat kryesore të planit të tij janë frenimi i migracionit pa dokumente, rritja e fuqisë blerëse duke ulur taksat e energjisë dhe ushtrimi i më shumë autoritetit mbi shkollat.

Ai gjithashtu ka kërkuar të qetësojë votuesit se partia e tij, e cila shihet si e afërt me Rusinë, do të vazhdojë të ofrojë mbështetje për Ukrainën, ndërsa kundërshton sigurimin e armëve me rreze të gjatë.

Zgjedhjet e parakohshme mund të çojë në një periudhë të pakëndshme "bashkëjetesë" midis një kryeministri të djathtë, në krye të agjendës së brendshme dhe një presidenti liberal që mbikëqyr punët e jashtme.

Nëse asnjë parti nuk fiton shumicën, votimi mund të bllokojë parlamentin në bllokim.

Bardella, i cili ka ngritur kandidaturën e tij si "alternativën e vetme" ndaj shtatë viteve të pakënaqësisë me udhëheqjen e Macron, po e shfrytëzon maksimalisht këtë mundësi për të qeverisur.

"Me tre fjalë: Ne jemi gati," u tha ai mbështetësve këtë javë.

Ngritja meteorike në pushtet

I rritur në perifri të Seine-Saint-Denis, Bardella pretendon se ka përjetuar drejtpërdrejt paligjshmërinë që ka sjellë imigracioni i pakontrolluar në Francë.

Banlieues, lagjet e klasës punëtore përreth Parisit që janë demonizuar nga krahu i djathtë, shpesh janë shtëpia e shumë qytetarëve francezë me prejardhje në Afrikë.

"Unë i kam parë këto zona të humbura të Republikës Franceze të bëhen pushtime të islamizmit," tha ai gjatë një mitingu në vitin 2022. "Unë kam ndjerë, si ju dhe si miliona qytetarë francezë, dhimbjen e të bërit i huaj në vendin tuaj. ”

I lindur nga prindër me origjinë italiane, Bardella ndoqi një shkollë gjysmë private katolike, "i vetmi institucion në Saint-Denis ku një mësues nuk rrezikohej t'i hidhej një karrige në kokë", siç e përshkroi ai në një intervistë për French.

Babai i tij Olivier, nëna e të cilit ishte algjeriane, drejtonte një biznes të shpërndarjes së pijeve dhe u largua nga shtëpia kur Bardella ishte fëmijë.

Sipas një biografie të shkruar nga gazetari Pierre-Stephane Fort, Bardella iu bashkua RN në vitin 2012, në moshën 16-vjeçare, pasi kaloi tre javë duke iu lutur nënës së tij që t'i jepte lejen prindërore për t'u bashkuar me partinë e Le Pen.

Ai u regjistrua shkurtimisht në një kurs universitar të gjeografisë përpara se ta linte shkollën për t'u fokusuar në karrierën e tij politike.

Në vitin 2014, ai u bë përfaqësues i partisë për Seine-Saint-Denis. Ai së pari doli në qendër të vëmendjes kur pezulloi shokun e tij të partisë dhe ish-mikun, këshilltarin lokal Maxence Buttey, pas njoftimit publik të Buttey se ai ishte konvertuar në Islam.

Bardella më vonë pati një marrëdhënie romantike me Kerridwen Chatillon, vajzën e Frederic Chatillon, një mik dhe i besuar i Le Pen, i cili e prezantoi atë me liderin e partisë.

Ai u bë mbrojtësi i Le Pen dhe në moshën 21-vjeçare u emërua zëdhënës i partisë.

Në vitin 2019, Le Pen e vendosi atë në krye të listës së partisë në zgjedhjet evropiane, të cilat RN fitoi, duke u dhënë euroskeptikëve një vend parlamentar në Bruksel.

Ngjitja meteorike e Bardella vazhdoi në vitin 2022, kur ai u kurorëzua president i RN nga Le Pen ndërsa ajo rifokusoi energjitë e saj në përpjekjen për të fituar zgjedhjet e ardhshme presidenciale në 2027.

"Pasi të jemi në krye, anijet e emigrantëve të drejtuar nga mafia e trafikantëve të njerëzve nuk do të lejohen të ankorohen në portet franceze," tha ai pas zgjedhjes së tij. “Thirrja e vendit tonë nuk është të jemi hoteli i botës.”

Promovimi në rrjetet sociale dhe imazhi i "butë"

Kandidati i vendosur dhe i aftë për mediat sociale ka udhëhequr që atëherë riemërimin e partisë, duke u shkëputur nga gafat raciste dhe tonet antisemite të paraardhësit të partisë, Ballit Kombëtar, dhe duke paraqitur një imazh më të këndshëm për elektoratin e moderuar.

Bardella ka kërkuar të qetësojë votuesit francezë me pamjen e tij të rruar pastër dhe sjelljen e butë.

“Ne jemi të besueshëm, të përgjegjshëm dhe respektojmë institucionet franceze,” tha ai teksa parashtroi manifestin e tij.

Duke u lidhur me të rinjtë përmes mediave sociale, ai po fiton mbështetje, veçanërisht në mesin e një numri votuesish që janë tradicionalisht josimpatikë ndaj 55-vjeçares Le Pen dhe babait të saj, Jean Louis Marie, i cili themeloi lëvizjen në vitet 1970. Le Pen u dënua për gjuhë të urrejtjes pasi i quajti dhomat naziste të gazit "një detaj i historisë" dhe ka bërë një mori komentesh fyese raciste.

"Bardella është pjesë e strategjisë së normalizimit të partisë," i tha Al Jazeera Sebastien Maillard, bashkëpunëtor në Chatham House. “Emri i tij nuk është Le Pen, ai kurrë nuk u fut në ndonjë polemikë dhe ishte shumë i kujdesshëm për atë që po thoshte”.

RN planifikon të dëbojë të huajt që kryejnë një krim, të heqë të drejtën e shtetësisë për njerëzit e moshës 11 deri në 18 vjeç që kanë jetuar në tokën franceze për të paktën pesë vjet, të ulë buxhetin e mirëqenies duke kufizuar shpenzimet sociale për qytetarët francezë dhe të përjashtojë shtetasit e dyfishtë. nga punët “të ndjeshme” në mbrojtje dhe siguri.

Ai zotohet të prezantojë një ligj "kundër ideologjive islamiste", por nuk elaboroi më tej planin.

"Një thirrje për francezët"

Bardella ka shprehur gjithashtu synimin e tij për t'i dhënë fund shtetësisë së të drejtës së lindjes, pavarësisht se ekspertët paralajmëruan se masa nuk do të kalonte vlerësimin kushtetues përveçse nëpërmjet një referendumi.

Ai ka premtuar një rinovim të sistemit arsimor për të rivendosur "autoritetin shtetëror" në shkolla. Kjo përfshin ndëshkime më të ashpra për sjellje të pahijshme, si dhe masa për dëbimin e nxënësve përçarës ose ngacmuesit nga klasat dhe zhvendosjen e tyre në qendra speciale të krijuara rishtazi. Ai kërkon të ndalojë celularët në shkolla dhe të rikthejë përdorimin e uniformave dhe formën respektuese të juve, “vous”, për t’iu drejtuar një mësuesi.

Sa i përket ekonomisë, ai u zotua të trajtojë krizën e kostos së jetesës dhe të ulë taksat e energjisë për t'i ndihmuar njerëzit të përballojnë bukën e gojës. Ai nuk dha detaje se ku do të gjente fondet për të mbështetur këtë lëvizje.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese