Hapësire reklamuese

Bota

Kundër ligjit për taksat, protestat e dhunshme në Kenia zmbrapsin ligjin

Shkruar nga Newsbomb
Kundër ligjit për taksat, protestat e dhunshme në Kenia zmbrapsin
Foto nga protesta

Për disa javë, kenianët kanë protestuar për një projekt-ligj financiar që propozonte rritje të taksave. Shumë mendonin se tashmë ishin të ngarkuar me një kosto të lartë jetese.

Qeveria ka thënë se duhet të rrisë paratë që merr për të financuar shërbimet pa rritur barrën e borxhit. Ndër propozimet fillestare ishte një taksë mbi shitjen 16% për bukën dhe një taksë 25% për vajin e gatimit. Kjo ka shkaktuar dhe protesta të dhunshme në Kenia.

Pas këtyre projektligjeve në Kenia kanë nisur protestat e dhunshme, ku mijëra protestues kanë sulmuar parlamentin kenian. Policia përdori gaz lotsjellës, autobot uji dhe shkopinj gome kundër demonstruesve. Disa njerëz u vranë, sipas raporteve nga Daily Nation. Sipas mediave të huaja të paktën dhjetë humbën jetën dhe disa kanë mbetur të plagosur.

Në përgjigje të protestës, qeveria u tërhoq nga këto dhe masa të tjera, por një projekt-ligj i ndryshuar u miratua të martën që përfshinte ende rritje taksash.

Eko-taksa u mbajt që do të rriste koston e produkteve të importuara, të tilla si jastëkët higjienikë dhe pelenat e foshnjave - edhe pse jo për ato produkte të prodhuara në Kenia.

Presidenti William Ruto ka pranuar protestat dhe ka premtuar se do të zhvillojë bisedime për të adresuar shqetësimet e të rinjve që janë në ballë të demonstratave.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese