Hapësire reklamuese

Bota

Kryeministri sllovak flet për herë të parë pas sulmit me armë: Nuk ndiej urrejtje ndaj sulmuesit, e fal

Shkruar nga Newsbomb
Kryeministri sllovak flet për herë të parë pas sulmit me
Kryeministri sllovak Robert Fico

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, ka bërë daljen e tij të parë publike pas atentatit dhe plagosjes së rëndë tre javë. Përmes një video-mesazh ai njoftoi se gjendja e tij shëndetësore është e mirë dhe se mund t’i kthehet punës në fund të muajit.

Fico ka komentuar sulmin ndaj tij, duke thënë se e fal sulmuesin për të cilin nuk ndjen urrejtje.

Nuk ndjej asnjë urrejtje ndaj të huajit që më qëlloi, unë e fal atë dhe e lë të mendojë se çfarë bëri dhe pse e bëri”- ka theksuar Fico, ku shfaqej i qetë teksa fliste, por duke bërë pauza të gjata.

Kryeministri sllovak gjithashtu tha se nuk do të ndërmarrë asnjë veprim aktiv ligjor ndaj Cintula, të cilin e cilësoi si “lajmëtar të së keqes dhe urrejtjes politike”, as nuk do të kërkojë dëmshpërblim.

Më 15 maj, një aktivist i opozitës sllovake tentoi të më vriste për shkak të pikëpamjeve të mia politike”,-  tha ai dhe theksoi se nuk kishte arsye të besonte se ishte një sulm i një të çmenduri të vetëm.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese