Hapësire reklamuese

Bota

Kritike e ashpër e Rusisë, kush është gruaja pretendente për të zëvendësuar Borrellin

Shkruar nga Newsbomb
Kritike e ashpër e Rusisë, kush është gruaja pretendente
Kaja Kallas

Kryeministrja estoneze Kaja Kallas pritet të bëhet shefeja e ardhshme e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, por qëndrimi i saj i ashpër ndaj Rusisë mund të ngrejë dyshime nëse ajo mund të përfaqësojë pikëpamje nga i gjithë blloku.

Bisedimet jozyrtare të liderëve të BE- së të hënën, të parat e tyre që nga zgjedhjet e Parlamentit Evropian , fokusohen në emërimet për postet kryesore të bllokut, me presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen që pritet të sigurojë një mandat të dytë dhe diplomatët e BE-së që thonë se Kallas është në linjë për roli i punëve të jashtme.

Kallas, e cila mbushi 47 vjeç të martën, ka bërë emrin e saj si një kritike elokuente e Rusisë fqinje dhe synimeve të saj ekspansioniste që kur u bë kryeministre e Estonisë në fillim të vitit 2021.

Një zë pa kompromis në BE dhe NATO për mbështetjen e pakushtëzuar ndaj Kievit dhe për frenimin e Moskës, ajo udhëhoqi vendin e saj prej 1.4 milionë banorësh që të bëhet ndër donatorët ushtarakë më të lartë për kokë banori në Ukrainë.
Kallas është kërkuar në Rusi që nga shkurti për rolin e saj në heqjen e monumenteve të epokës sovjetike në vendin e saj.

E lindur në Talin, ajo është stërmbesa e shefit të parë të policisë estoneze, pasi vendi i ri i pavarur doli nga Perandoria Ruse pas Luftës së Parë Botërore, vetëm për t'u zhytur në Bashkimin Sovjetik në 1940.
Nëna e Kallas ishte vetëm gjashtë muajshe kur familja e saj u zhvendos me forcë në Siberi në vitin 1949 së bashku me 20,000 estonezë të tjerë.

"Rusia nuk ka ndryshuar," tha ajo vitin e kaluar në shënimin e përvjetorit të mërgimit të nënës së saj. "Kjo e keqe vazhdon në Rusi."

E thjeshtë dhe e hapur, Kallas vlerësohet mirë jashtë vendit, megjithëse jo të gjitha vendet e bllokut ndajnë sfidën e saj të ashpër ndaj Rusisë. Mbi të gjitha, Hungaria Viktor Orban ka mbajtur lidhje miqësore me Moskën edhe pas pushtimit të Ukrainës.

Megjithatë, popullariteti i saj ra kur mediat lokale zbuluan vitin e kaluar se bashkëshorti i saj ishte i përfshirë në një biznes i cili vazhdoi veprimtarinë e tij në Rusi edhe pse Kallas kritikoi publikisht të gjithë ata që e bënë këtë. Qeveria e saj gjithashtu rriti taksat menjëherë pas zgjedhjeve të 2023 dhe legalizoi martesat e të njëjtit seks, gjë që pothuajse gjysma e vendit e kundërshton.

Kallas është një politikan i gjeneratës së dytë. Babai i saj ishte guvernatori i bankës qendrore të Estonisë së sapopavaruar, themeloi Partinë liberale të Reformës në 1994, të cilën ai e drejtoi për një dekadë dhe shërbeu si kryeministër i Estonisë dhe më vonë nënkryetar i Komisionit Evropian të udhëhequr nga Jose Manuel Barroso.

Në vitin 2011, Kaja Kallas la një karrierë si partnere në një firmë të madhe ligjore në Talin për të kandiduar, me sukses, për parlamentin e Estonisë dhe më pas evropian me një biletë të Partisë Reforme. Pasi drejtoi Partinë Reformuese nga viti 2018, ajo u bë kryeministrja e parë femër e Estonisë në vitin 2021. Kallas, e njohur për përpjekjen e saj të pakompromis në shtyrjen e politikave, është akuzuar për arrogancë nga disa prej kritikëve të saj. Kallas nuk ka dyshim se siguria e vendit të saj të vogël varet nga Brukseli.

“Nëse Europa është e bashkuar dhe e fortë, Estonia do të jetë gjithashtu e fortë”, tha ajo në parlamentin estonez në vitin 2022.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese