Hapësire reklamuese

Bota

Kitara e John Lennon shitet për 2.9 milionë dollarë dhe thyen rekordin e ankandit të Beatles

Shkruar nga Newsbomb
Kitara e John Lennon shitet për 2.9 milionë dollarë dhe thyen
Kitara akustike me 12 tela e John Lennon u ekspozua në Nju Jork

Një kitarë e përdorur nga John Lennon është shitur për 2.9 milionë dollarë, duke vendosur atë që organizatorët e kanë quajtur një rekord të ri botëror për kitarën më të shitur në ankand në historinë e Beatles.

“Ne jemi absolutisht të emocionuar dhe të nderuar që kemi vendosur një rekord të ri botëror me shitjen e kitarës së humbur Hootenanny të John Lennon. Kjo kitarë nuk është vetëm një pjesë e historisë së muzikës, por një simbol i trashëgimisë së qëndrueshme të John Lennon.

Shitja e paprecedentë e sotme është një dëshmi e tërheqjes dhe nderimit të përjetshëm të muzikës së Beatles dhe John Lennon-it", është shprehur David Goodman, shefi ekzekutiv i mbajtësve të ankandit.

Kitara e John Lennon shitet për 2.9 milionë dollarë dhe thyen
John Lennon, nje fotografi rreth viteve 1970

Kitara akustike me 12 tela e quajtur Hootenanny, besohej se humbi pasi Lennon dhe shoku i tij i grupit George Harrison e përdorën atë për të regjistruar albumet e Beatles të vitit 1965 "Help!" dhe "Rubber Soul".

Më vonë atë vit, Lennon i dha kitarën e vitit 1964, të prodhuar nga prodhuesi gjerman i instrumenteve Framus, Gordon Waller-it të dyshes pop britanike Peter & Gordon. Waller ia kaloi atë njërit prej menaxherëve të tij, i cili e mori kitarën në shtëpi në fshatin britanik dhe e hodhi në papafingo.

Më shumë se 50 vjet më vonë, një burrë në Britani zbuloi kitarën në papafingon e prindërve të tij teksa po largoheshin nga shtëpia, tha në një video Darren Julien, një bashkëthemelues i Julien Auctions. Pasi e gjetën - së bashku me kutinë e saj origjinale të kitarës - ata njoftuan shtëpinë e ankandit në mars.

Kitara e John Lennon shitet për 2.9 milionë dollarë dhe thyen
Drejtori Ekzekutiv i Julien's Auctions, Martin J. Nolan

Shtëpia e ankandeve u konsultua me Andy Babiuk, një ekspert i Beatles, i cili ka vërtetuar relike të grupit në të kaluarën, për të verifikuar kitarën. Pasi krahasoi kokrrizën e drurit të instrumentit dhe modelet e veshjes me ato në imazhet arkivore, Babiuk përcaktoi se kitara ishte e John Lennon.

Pas gjysmë shekulli në papafingo, Hootenanny i Lennon kishte nevojë për një restaurim. Ryan Schuermann, një riparues në Los Anxhelos, kreu një proces të komplikuar që përfshin heqjen e qafës së saj dhe ngjitjen e saj përsëri në trup në një kënd më të mirë.

Kitara u ble përmes një oferte telefonike në "Hard Rock Cafe" në Nju Jork të mërkurën si pjesë e një shitjeje dyditore të ikonave muzikore nga Julien's Auctions.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese