Hapësire reklamuese

Bota

Kirurgu i zemrës që premton hapje me Perëndimin, reformatori Massoud Pezeshkian zgjidhet President i Iranit

Shkruar nga Newsbomb
Kirurgu i zemrës që premton hapje me Perëndimin, reformatori
Ish-kirurgu i zemrës, Dr Massoud Pezeshkian. © Reuters

Reformisti Massoud Pezeshkian është zgjedhur presidenti i ri i Iranit, duke mposhtur rivalin e tij konservator të linjës së ashpër Saeed Jalili. Ai siguroi 53.3% të më shumë se 30 milionë votave të numëruara, ndërsa Jalili mori 44.3%.

Balotazhi erdhi pasi asnjë kandidat nuk siguroi shumicën në raundin e parë të zgjedhjeve më 28 qershor, i cili pa një pjesëmarrje historikisht të ulët të votuesve prej 40%.

Zgjedhjet u thirrën pasi presidenti i mëparshëm i Iranit Ebrahim Raisi u vra në një aksident helikopteri në maj, ku vdiqën shtatë të tjerë.

Edhe përpara se rezultatet përfundimtare të shpalleshin nga Ministria e Brendshme e Iranit, mbështetësit e Dr. Pezeshkian kishin dalë në rrugë në Teheran dhe një numër qytetesh të tjera për të festuar.

Dr. Pezeshkian, një ish-kirurg i zemrës, është kritik ndaj policisë famëkeqe të moralit të Iranit dhe shkaktoi bujë pasi premtoi "unitet dhe kohezion", si dhe fundin e "izolimit" të Iranit nga bota.

Ai gjithashtu ka bërë thirrje për “negociata konstruktive” me fuqitë perëndimore mbi një rinovim të marrëveshjes bërthamore të 2015, në të cilën Irani ra dakord të frenonte programin e tij bërthamor në këmbim të një lehtësimi të sanksioneve perëndimore.

Kirurgu i zemrës që premton hapje me Perëndimin, reformatori
Kandidati tjeter, Saeed Jalili. © Reuters

Rivali i tij, Saeed Jalili, favorizon status quo-në. Ish-negociatori bërthamor gëzon mbështetje të fortë në mesin e komuniteteve fetare të Iranit. Ai është i njohur për qëndrimin e tij të vijës së ashpër anti-perëndimore dhe kundërshtimin ndaj rivendosjes së marrëveshjes bërthamore, për të cilën ai thotë se i kapërceu "vijat e kuqe" të Iranit.

Pjesëmarrja në raundin e fundit të votimit ishte 50% - më e lartë se raundi i parë javën e kaluar, kur pjesëmarrja ishte më e ulëta që nga revolucioni islamik në 1979 mes pakënaqësisë së gjerë, por ende e ulët. Pakënaqësia e përhapur nënkuptonte që miliona njerëz bojkotuan zgjedhjet.

Brenda Iranit, media lokale i ka inkurajuar njerëzit të votojnë. Gazeta e përditshme reformiste Sazandegi tha se "e ardhmja është e lidhur me votat tuaja", ndërsa gazeta Hammihan tha "tani është radha juaj".

Shumë njerëz që nuk votuan në raundin e parë, u bindën të votonin për Dr. Pezeshkian këtë herë për të mos lejuar që Saeed Jalili të bëhej president. Ata kishin frikë se me fitoren e Jalilit, Irani do të shkonte drejt një konfrontimi më të madh me botën e jashtme dhe se ai do t'i sillte Iranit më shumë sanksione dhe më shumë izolim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese