Hapësire reklamuese

Bota

Kinë përballet me temperaturat rekord prej 42 gradë, Azia përgatitet për një verë me vapë ekstreme

Shkruar nga Newsbomb
Kinë përballet me temperaturat rekord prej 42 gradë, Azia
Foto ilustruese

Temperaturat rekord janë vendosur në pjesë të Kinës veriore dhe qendrore  këtë javë, pasi një thatësirë ​​e madhe në pjesën lindore të vendit kërcënon gjithashtu të korrat dhe ndërsa vendet në të gjithë Azinë përgatiten për një verë tjetër të nxehtësisë ekstreme.

Kina po përgatitet për ditë me temperatura të larta, me termometrin që pritet të arrijë deri në 42 gradë Celsius sot në provincën veriore të Hebeit, sipas agjencisë shtetërore meteorologjike.

Qendra Kombëtare Meteorologjike (QKM) paralajmëroi gjithashtu mbrëmë vonë, të martën, për ndikimin e rritjes së temperaturave në furnizimin me energji, prodhimin e të korrave dhe shëndetin e njerëzve.

Dhe India veriore është në mes të një vale të nxehti të zgjatur, me temperatura që kalojnë 50 gradë Celsius në fund të majit. Vendi ka regjistruar afro 25,000 raste të goditjes nga nxehtësia dhe 56 vdekje që nga marsi, sipas një njoftimi të 1 qershorit nga qendra e tij kombëtare për kontrollin e sëmundjeve.

Temperaturat e larta rekord u regjistruan në pjesë të mëdha të Azisë në prill, duke vrarë qindra njerëz, duke dëmtuar të korrat dhe duke detyruar autoritetet të mbyllnin shkollat. Shkencëtarët thonë se valët e të nxehtit po përkeqësohen dhe po bëhen më të mundshme për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese