Hapësire reklamuese

Bota

Kërcënimet nga Rusia dhe Kina, paralajmëron Stoltenberg: NATO po shqyrton vendosjen e armëve bërthamore

Shkruar nga Newsbomb
Kërcënimet nga Rusia dhe Kina, paralajmëron Stoltenberg: NATO po
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se në të ardhmen e afërt, Aleanca e Atlantikut Verior mund të përballet me kërcënime bërthamore. nga Rusia dhe Kina.

Në një intervistë për median britanike “The Telegraph” , Stoltenberg shprehet se vendet të cilat zotërojnë armë bërthamore po armatosen me një shpejtësi dhe sasi marramendëse dhe për rrjedhojë askush nuk do të jetë më i sigurt.

Sipas tij, dy kundërshtarë të mundshëm me energji bërthamore janë Kina dhe Rusia, të cilat po tentojnë që të destabilizojnë paqen dhe sigurinë në botë.

Në një të ardhme jo shumë të largët, NATO mund të përballet me diçka që nuk është përballur kurrë më parë, dhe këta janë dy kundërshtarë të mundshëm me energji bërthamore Kina dhe Rusia. Sigurisht, kjo ka pasoja”,- deklaroi Jens Stoltenberg, Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s.

Paralajmërimet e Stoltenberg vijnë pasi G7 kritikoi ashpër Kinën dhe Rusinë në një deklaratë të Përbashkët duke i bërë thirrje Pekinit të ndalojë furnizimin me teknologji të armëve për Moskën dhe kundërshtoi militarizimin e Pekinit në Paqësor, teatri i ri i luftës në dekadën e ardhshme.

Stoltenberg shqetësohet pasi vendet të cilat posedojnë armë bërthamore nuk janë transparente dhe nuk dihet se si po i modernizojnë ato. Franca, sipas tij, nuk e ka vënë akoma në dispozicion arsenalin e saj atomik.

Numri i armëve bërthamore operacionale është tepër sekrete, por vlerësimet sugjerojnë se Mbretëria e Bashkuar ka rreth 40 nga 225 të dislokuara në çdo kohë. SHBA-ja ka rreth 1 mijë e 700 nga 3 mijë e 700 të dislokuara. Franca, fuqia e tretë bërthamore e NATO-s, nuk e vë në dispozicion arsenalin e saj atomik për aleancën për shkak të një vendimi të mbajtur prej kohësh për të ruajtur pavarësinë mbi parandalimin e saj”,- tha Jens Stoltenberg, Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s.

Ai refuzoi të diskutonte se sa koka luftarake duhet të tërhiqen nga magazinat dhe të viheshin në gatishmëri, por zbuloi se kishte konsultime të drejtpërdrejta për këtë çështje.

NATO është në bisedime për të vendosur më shumë armë bërthamore përballë një kërcënimi në rritje nga Rusia dhe Kina”,- tha kreu i aleancës.

Jens Stoltenberg shtoi se blloku duhet t’i tregojë botës arsenalin e tij bërthamor për t’i dërguar një mesazh të drejtpërdrejtë armiqve të tij.

Vladimir Putin ka kërcënuar vazhdimisht se do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë dhe ka vendosur koka bërthamore më afër kufijve të Evropës. Megjithatë, ai kohët e fundit ka reduktuar kërcënimet e tij.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese