Hapësire reklamuese

Bota

Kandidoi për të qenë shef i NATO-s, presidenti rumun pritet të tërhiqet

Shkruar nga Newsbomb

Kandidoi për të qenë shef i NATO-s, presidenti rumun pritet

Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis planifikon të bëjë një njoftim të enjten në lidhje me ofertën e tij për t'u bërë shefi i NATO-s, pasi kandidati rival i tij Mark Rutte i Holandës mori mbështetje nga Hungaria e BE-së. Tërheqja e Iohannis do t'i hapte rrugën kryeministrit holandez për të pasuar Jens Stoltenberg si kreun e aleancës së mbrojtjes më vonë këtë vit.

“Rreth NATO-s, më shumë nesër. Unë do t'i paraqes këto çështje fillimisht në CSAT (Këshilli i Lartë i Mbrojtjes Kombëtare), më pas tek publiku, "tha Iohannis në një konferencë shtypi të mërkurën së bashku me presidentin italian Sergio Mattarella, i cili po vizitonte Bukureshtin.

“Nesër pasdite do të informoheni plotësisht dhe do të ecim përpara”, tha ai.

Iohannis, 65 vjeç, është zotuar të sjellë një "rinovim të perspektivës" për aleancën si një anëtar i krahut të saj lindor.

"Është koha që Rumania të marrë një përgjegjësi edhe më të madhe brenda udhëheqjes euro-atlantike," tha Iohannis kur shpalli ofertën e tij në mars.

Fuqitë kryesore të NATO-s të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara po bëjnë presion për të arritur një marrëveshje për një kreu të ri të aleancës përpara një takimi të nivelit të lartë në Uashington muajin e ardhshëm. Rumania, e cila kufizohet me Ukrainën dhe Detin e Zi, ka fituar një rëndësi strategjike të shtuar që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022.
Vendi pret më shumë se 5000 trupa të huaja, kontigjenti më i madh kudo në rajonin juglindor të NATO-s.

Emërimi i një sekretari të ri të përgjithshëm të NATO-s kërkon konsensus nga të 32 anëtarët e aleancës dhe shumica duket se janë të gatshëm të mbështesin Rutte - megjithëse Hungaria kishte qëndruar kundër deri këtë javë. Të martën, kryeministri nacionalist i Hungarisë, Viktor Orban tha se ai ishte "i gatshëm të mbështeste" kandidaturën e Rutte, pasi siguroi një garanci nga udhëheqësi holandez se Budapesti nuk do të duhej të kontribuonte në ndonjë dërgesë të koordinuar të armëve të NATO-s për Ukrainën.

Rutte aktualisht shërben në detyrën e përkohshme si kryeministër dhe do të largohet nga posti i tij në javët e ardhshme pasi të vendoset një qeveri e re holandeze.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese