Hapësire reklamuese

Bota

Izraeli kundërshton rezolutën e OKB-së për krijimin e një shteti palestinez

Shkruar nga Newsbomb
Izraeli kundërshton rezolutën e OKB-së për krijimin e
Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka kundërshtuar rezolutën e OKB-së për krijimin e një shteti palestinez.

Sipas Netanyahu, askush nuk do ta pengojë Izraelin që të ushtrojë të drejtën e tij për t’u mbrojtur, përfshirë këtu edhe Asmablenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, pasi shteti hebre do të qëndrojë me kokën lart.

Askush nuk do ta pengojë Izraelin të ushtrojë të drejtën themelore për t’u mbrojtur, as Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara dhe asnjë ent tjetër. Ne do të qëndrojmë së bashku me kokën lart për të mbrojtur vendin tonë”, - thotë kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

Gjithashtu, kryeministri Netanyahu tha se statusi i zonave të diskutueshme nuk do të ndryshojë dhe se vendimi i OKB-së nuk do të përbëjë bazë për negociatat e ardhshme, ndërsa shtoi se ai nuk ka për qëllim që të promovojë një zgjidhje paqësore.

Vendimi i sotëm i qeverisë, i shpallur në ditën kur palestinezët shënojnë Nakba do të thotë se Izraeli nuk do të ndryshojë statusin e zonave të diskutueshme, dhe për më tepër, vendimi i OKB-së nuk do të përbëjë bazë për negociatat e ardhshme dhe nuk ka qëllim të promovojë një zgjidhje paqësore”,- theksoi Netanyahu.

Sipas Netanyahut, Izraeli gjithmonë ka pohuar se krijimi i shtetit hebre duhet t’i besohet negociatave të drejtpërdrejta ndërmjet palëve.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese