Hapësire reklamuese

Bota

Izraeli godet një qendër ndihmash në Gaza, 8 viktima dhe disa të plagosur nga sulmi ajror

Shkruar nga Newsbomb
Izraeli godet një qendër ndihmash në Gaza, 8 viktima dhe disa
Sulm ajror izraelit në Gaza

Një sulm ajror izraelit me tetë viktima ka ndodhur këtë të dielë në një kolegj stërvitor pranë qytetit të Gazës që përdorej për shpërndarjen e ndihmave.

Reuters raporton duke cituar disa dëshmitarë palestinezë se sulmi goditi një pjesë të një kolegji profesional të drejtuar nga agjencia palestineze e OKB-së për refugjatët UNRëA që tani ofron ndihmë për familjet e zhvendosura, thanë dëshmitarët.

“Disa njerëz po vinin për të marrë kuponë dhe të tjerë ishin shpërngulur nga shtëpitë e tyre dhe po strehoheshin këtu, disa po mbushnin ujë të tjerë po merrnin kuponë dhe befas dëgjuam se diçka po binte.” - tha njëri nga dëshmitarët.

Juliette Touma, Drejtoresha e Komunikimeve e UNRëA, tha se agjencia po shqyrtonte detajet e sulmit të raportuar përpara se të jepte më shumë informacion.

“Që nga fillimi i luftës, ne kemi regjistruar se rreth 190 nga ndërtesat tona janë goditur. Kjo është pjesa dërrmuese e ndërtesave tona në Gaza,” - tha ajo duke shtuar se 193 anëtarë të ekipit të UNRËA janë vrarë nga luftimet.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese