Hapësire reklamuese

Bota

Irlanda dhe Norvegjia njohin Palestinën si shtet, Izraeli tërheq ambasadorët

Shkruar nga Newsbomb

Irlanda dhe Norvegjia njohin Palestinën si shtet, Izraeli tërheq

Irlanda dhe Norvegjia shpallën sot njohjen e Shtetit të Palestinës, ndërsa Spanja do ta bëjë njoftimin të martën 28 ​​maj. Në Oslo, kryeministri Jonas Gahr Store deklaroi: "Nuk mund të ketë paqe pa një shtet palestinez". I të njëjtit mendim është edhe ministri i Jashtëm, Espen Barth Eide, i cili theksoi: “Zgjidhja me dy shtete është e vetmja rrugë e qëndrueshme drejt paqes për Izraelin dhe Palestinën. Në këtë moment kritik, njohja jonë vjen në mbështetje të punës drejt një plani gjithëpërfshirës për paqen rajonale”.

Kryeministri në Dublin Simon Harris, Ministri i Jashtëm Michael Martin dhe Ministri i Mjedisit Eamon Ryan, përfaqësues të tre partive që përbëjnë shumicën, shpallën njohjen e shtetit palestinez, "duke shpresuar që vendet e tjera të bashkohen me Irlandën dhe të ndërmarrin këtë hap, në javët në vijim”.

Nuk ka asnjë konfirmim se edhe Belgjika dhe Sllovenia, tre vendet e tjera anëtare të BE-së, të cilat pas samitit të fundit evropian, i ishin bashkuar koalicionit për Palestinën me Irlandën dhe Spanjën, mbajnë të njëjtin qëndrim.

Suedia është i vetmi vend anëtar i BE-së që e ka njohur Palestinën pas anëtarësimit. Vendet e tjera anëtare – Bullgaria, Qiproja, Malta, Polonia, Republika Çeke, Rumania dhe Sllovakia dhe Hungaria – e kishin njohur Palestinën përpara se të anëtarësoheshin në bllokun e BE-së. BE-ja dhe disa vende të mëdha evropiane kanë "zyra përfaqësuese", jo ambasada, në Ramallah dhe mbështesin financiarisht Autoritetin Palestinez.

Pavarësisht njoftimit të afërt nga Irlanda, Norvegjia dhe Spanja, vende të tjera të BE-së dhe Shtetet e Bashkuara thonë se do ta njohin Palestinën si pjesë e një zgjidhjeje me dy shtete të rënë dakord me Izraelin – duke i dhënë në mënyrë efektive qeverisë së vendit hebre fuqinë për të kundërshtuar. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka bërë të qartë se do të kundërshtonte një zgjidhje me dy shtete.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, ka urdhëruar tërheqjen e ambasadorëve në Irlandë dhe Norvegji për shkak të vendimit të këtyre vendeve për njohjen e shtetit palestinez. Kështu raporton gazeta izraelite “Haaretz”. "Sot po dërgoj një mesazh të qartë. Izraeli nuk do të neglizhojë ata që minojnë sovranitetin e tij dhe rrezikojnë sigurinë e tij".

Ministri paralajmëroi se "vendimet e pamatura" të këtyre vendeve do të kenë "pasoja të tjera të tmerrshme", duke shtuar se masa të ngjashme do të merren nëse Spanja ndjek shembullin e Irlandës dhe Norvegjisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese