Hapësire reklamuese

Bota

Irani gati të nisë sulm ndaj Izraelit, Biden mbledhje urgjente me sigurinë

Shkruar nga Newsbomb

Irani gati të nisë sulm ndaj Izraelit, Biden mbledhje urgjente me

Shtëpia e Bardhë njoftoi se Joe Biden ka ndërprerë pushimin e tij në në rezidencën e tij në Rehoboth Beach për shkak të tensioneve të rritura midis Izraelit dhe Iranit.

Kjo pasoi që Biden tha të premten se ai pret një sulm iranian ndaj Izraelit "më herët se sa vonë" dhe lëshoi ​​një mesazh të fundit për Teheranin, duke thënë: "Mos e bëj".

Më herët, John Kirby, zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, kishte paralajmëruar se kërcënimi i një sulmi të rëndësishëm iranian ndaj Izraelit mbeti "i zbatueshëm" pavarësisht përpjekjeve të udhëhequra nga Uashingtoni, duke përfshirë thirrjet drejtuar Teheranit nga Britania e Madhe dhe Gjermania, për të penguar një përshkallëzim serioz në konflikti në Lindjen e Mesme.

Të shtunën, Korpusi paraushtarak i Gardës Revolucionare të Iranit në ngushticën e Hormuzit, 50 milje detare larg brigjeve të Emirateve të Bashkuara Arabe, kapi një anije konteinerësh të lidhur me Izraelin.

Operatori i anijes, grupi italo-zviceran MSC, më vonë konfirmoi se autoritetet iraniane kishin hipur në të, duke u tërhequr nga një helikopter. Shtëpia e Bardhë dënoi sekuestrimin e anijes në pronësi britanike.

Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Adrienne Watson, tha se SHBA-ja e dënoi fuqishëm konfiskimin dhe i kërkoi Iranit të lirojë menjëherë anijen dhe ekuipazhin.

"Ne do të punojmë me partnerët tanë për të kërkuar llogari nga Irani për veprimet e tij," tha ajo, duke paralajmëruar se "marrja e një anijeje civile pa provokim është një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar dhe një akt piraterie".

Irani ka kërcënuar me hakmarrje kundër Izraelit për një sulm në konsullatën iraniane në Siri më 1 prill, në të cilin u vranë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, duke përfshirë dy gjeneralë, duke shkaktuar frikë se një klimë tashmë e paqëndrueshme në Lindjen e Mesme, me Izraelin dhe Hamasin në Gaza në luftë , shpejt mund të spirale më tej.

Lloyd Austin, sekretari i mbrojtjes i SHBA-së, foli me Yoav Gallant, ministrin izraelit të mbrojtjes, të shtunën për të diskutuar kërcënimet urgjente rajonale në Lindjen e Mesme dhe "përsëriti mbështetjen e palëkundur të SHBA për mbrojtjen e Izraelit", sipas Pentagonit.

Gallant tha se qeveria po monitoron nga afër "një sulm të planifikuar" nga Irani dhe përfaqësuesit e tij kundër Izraelit.

SHBA, së bashku me aleatët e saj, i kanë dërguar mesazhe të drejtpërdrejta Teheranit për të paralajmëruar kundër përshkallëzimit të mëtejshëm të konfliktit.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të SHBA, Jake Sullivan, foli gjithashtu me homologun e tij për të përforcuar "angazhimin e hekurt të Uashingtonit për sigurinë e Izraelit".

Megjithëse nuk u dha asnjë informacion nëse një ngjarje e veçantë apo pjesë e inteligjencës e shtyu Biden të kthehej papritur në Uashington, pasi kishte vendosur më herët se largimi për një fundjavë në Delaware ishte në rregull, lajmet për veprimet e presidentit dhanë një sinjal të qartë se SHBA beson rreziku i një lloj sulmi iranian ndaj Izraelit është përshkallëzuar.

Ndërkohë, grupi Hezbollah i Libanit, i mbështetur nga Irani, tha se gjuajti dhjetëra raketa në pozicionet e artilerisë izraelite të premten, një bombardim që ai tha se ishte në përgjigje të sulmeve izraelite përtej kufirit Izrael-Liban, i fundit në shkëmbimet pothuajse ditore të artilerisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese