Hapësire reklamuese

Bota

Irani 5 ditë zi kombëtare për vdekjen e presidentit, zgjidhet pasardhësi i Raisit

Shkruar nga Newsbomb
Irani 5 ditë zi kombëtare për vdekjen e presidentit, zgjidhet
Mohammad Mokhber dhe Ebrahim Raisi

Udhëheqësi suprem i Iranit Khamenei ka emëruar zëvendëspresidentin e parë Mohammad Mokhber si president të përkohshëm të vendit pas vdekjes së presidentit Ebrahim Raisi. Ndërsa, Ali Bagheri Kani u emërua Ministër i Jashtëm i Iranit.

Khamenei gjithashtu shpalli pesë ditë zie në Iran pas vdekjes së presidentit, ministrit të jashtëm të vendit dhe 7 personave të tjerë që ndodheshin në helikopter.

Kush është Mohammad Mokhber?

Sipas Kushtetutës së Iranit, zëvendëspresidenti i parë merr detyrën në rast se presidenti vdes ose është i paaftë. Mohammad Mokhber u emërua nga Presidenti Raisi në këtë post në gusht 2021, menjëherë pasi ai mori Presidencën.

Ka disa zëvendëspresidentë të emëruar në Iran, të cilët shërbejnë në kabinetin iranian. Zyra e Zëvendës Presidentit të Parë konsiderohet e para mes të barabartëve. Mohammad Mokhber do të shërbejë si President derisa të mbahen zgjedhjet për postin e Presidentit, gjë që duhet të ndodhë brenda 50 ditëve të ardhshme.

Nënkryetari i parë Mokhber kishte shërbyer më parë për 14 vjet si kreu i Setad, një konglomerat i fuqishëm ekonomik që funksionon drejtpërdrejt nën Udhëheqësin Suprem të Iranit. Nën Mokhber, Setad zhvilloi vaksinën e vet iraniane të koronavirusit të quajtur Coviran Barekat, siguria dhe efikasiteti i së cilës megjithatë u vunë në dyshim.

Këtu janë disa fakte kyçe rreth Mohammad Mokhber

* Si president i përkohshëm, Mokhber është pjesë e një këshilli prej tre personash, së bashku me kryetarin e parlamentit dhe kreun e gjyqësorit, që do të organizojë një zgjedhje të re presidenciale brenda 50 ditëve nga vdekja e presidentit.

* I lindur më 1 shtator 1955, Mokhber, ashtu si Raisi, shihet si i afërt me liderin suprem Ali Khamenei, i cili ka fjalën e fundit në të gjitha çështjet e shtetit. Mokhber u bë nënkryetar i parë në 2021 kur Raisi u zgjodh president.

* Mokhber ishte pjesë e një ekipi zyrtarësh iranianë që vizituan Moskën në tetor dhe ranë dakord të furnizonin raketa tokë-tokë dhe më shumë dronë për ushtrinë ruse, thanë burimet për Reuters në atë kohë. Ekipi përfshinte gjithashtu dy zyrtarë të lartë të Gardës Revolucionare të Iranit dhe një zyrtar nga Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare.

* Mokhber kishte qenë më parë kreu i Setad, një fond investimi i lidhur me liderin suprem.

* Në vitin 2010, Bashkimi Evropian përfshiu Mokhber në një listë të individëve dhe subjekteve që po sanksiononte për përfshirje të supozuar në "aktivitete bërthamore ose raketore balistike". Dy vjet më vonë, e hoqi atë nga lista.

* Në vitin 2013, Departamenti Amerikan i Thesarit shtoi Setad dhe 37 kompani që mbikëqyrte në listën e subjekteve të sanksionuara.

* Setad, emri i plotë i të cilit është Setad Ejraiye Farmane Hazrate Emam, ose Shtabi për Ekzekutimin e Urdhrit të Imamit, u krijua sipas një urdhri të lëshuar nga themeluesi i Republikës Islamike, paraardhësi i Khameneit, Ayatollah Ruhollah Khomeini. Ajo urdhëroi ndihmësit të shesin dhe menaxhojnë pronat e supozuara të braktisura në vitet kaotike pas Revolucionit Islamik të vitit 1979 dhe të kanalizojnë pjesën më të madhe të të ardhurave për bamirësi.

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, humbi jetën në një përplasje helikopteri në malet në veriperëndim të vendit, afër kufijve të tij me Armeninë dhe Azerbajxhanin.

Helikopteri, i cili transportonte gjithashtu Ministrin e Jashtëm të Iranit Hossein Amirabdollahian dhe Guvernatorin e provincës së Azerbajxhanit Lindor të Iranit, Malek Rahmati, u zhduk në mjegull të dendur të dielën (21 maj). Raisi po kthehej në Teheran nga një ngjarje me presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev, thanë mediat.

Ekipet e kërkim-shpëtimit që punojnë në shi dhe mjegull gjetën rrënojat gjatë natës. Në fotot nga vendi i rrëzimit, nuk mund të shihet pothuajse asgjë nga avioni përveç një pjese të bishtit të tij.

Irani 5 ditë zi kombëtare për vdekjen e presidentit, zgjidhet
Helikopteri i rrëzuar

Pse është ky një moment delikat dhe i vështirë për Iranin?

Presidenti Raisi, 63 vjeç, konsiderohej si një klerik i linjës së ashpër, ishte parë si pasardhësi i mundshëm i Udhëheqësit Suprem tetëvjeçar të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei. Në tre vitet e tij në pushtet, Presidenti Raisi kishte punuar për të zgjeruar ndikimin e Iranit në Lindjen e Mesme, i cili përfshinte mbështetjen e grupeve të armatosura në disa vende të rajonit, dhe për të përshpejtuar programin bërthamor të vendit të tij pasi Shtetet e Bashkuara nën Presidentin Donald Trump u tërhoqën nga marrëveshjen që fuqitë perëndimore kishin arritur me Teheranin.

Muajt ​​e fundit kanë qenë ndër më të tensionuarit për Lindjen e Mesme në vitet e fundit. Armiqësia dekadash e Iranit me Izraelin u përhap në agresion të hapur pasi Teherani nisi një sulm ajror të paprecedentë ndaj Izraelit muajin e kaluar si hakmarrje për bombardimet izraelite të objekteve diplomatike iraniane në Siri, në të cilat u vra një udhëheqës i lartë ushtarak iranian.

Nën drejtimin e Raisit, Irani është shfaqur si një burim kryesor i furnizimit me dronë ushtarakë për Rusinë, gjë që ka kontribuar ndjeshëm në strategjinë e suksesshme të luftës të Rusisë në Ukrainë.

Vitin e kaluar, Kina ndërmjetësoi një marrëveshje historike midis Teheranit dhe Riadit për të rivendosur lidhjet diplomatike, një zhvillim që sinjalizoi hyrjen e Pekinit në politikën e fuqive të mëdha në rajon dhe një ndryshim potencialisht të rëndësishëm në ekuacionet gjeopolitike. SHBA po punon tani për një marrëveshje me Arabinë Saudite që synon të izolojë Iranin në rajon, por kjo varet në mënyrë thelbësore nga bashkëpunimi nga Izraeli.

Brenda vendit, koha e Raisit në pushtet ka parë protesta masive në rrugë pas vdekjes së një gruaje kurde në paraburgimin e policisë fetare. Qeveria është përgjigjur me një grusht të hekurt, duke shtypur demonstratat dhe duke ekzekutuar shumë prej protestuesve.

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese