Hapësire reklamuese

Bota

“Sulmi terrorist në Moskë i paralajmëruar!” Hetuesit: Kremlini ishte në dijeni disa ditë më parë

Shkruar nga Newsbomb
“Sulmi terrorist në Moskë i paralajmëruar!” Hetuesit:
Pamje nga sulmi

Organizata hetimore Dossier Center me bazë kryesore në Londër, ka deklaruar se sulmi në Moskë ka qenë i palajmëruar nga ISIS. Sipas dokumenteve të inteligjencës ruse të marra nga kjo organizatë, thuhet se shërbimet e sigurisë së Kremlinit ishin në dijeni të një sulmi të mundshëm nga forcat xhihadiste disa ditë përpara se të ndodhte ngjarja makabre.

“Disa ditë para sulmit terrorist, anëtarët e Këshillit të Sigurimit morën një paralajmërim se qytetarët e Taxhikëve mund të përdoren për sulme terroriste në territorin rus”, thuhet në raportin e fundit të grupit, të publikuar të dielën, duke iu referuar agjencisë ruse të sigurisë.

Dossier Center është një grup hetimor rus i mbështetur nga Mikhail Khodorkovsky, një ish-manjat rus i naftës, i kthyer në kritik të Kremlinit. Ai ka zbuluar më parë detaje rreth Presidentit rus Vladimir Putin dhe regjimit të tij, shpesh duke përdorur dokumente dhe rrjedhje nga brenda qeverisë ruse.

Të paktën 143 njerëz u vranë të premten e kaluar në sulmin më vdekjeprurës në Rusi në dekada, kur sulmuesit sulmuan Bashkinë e Crocus me armë dhe pajisje ndezëse, pak para se të mbahej koncerti. Grupi ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin me deklarata, foto dhe një video propagandistike të filmuar nga sulmuesit.

Pamjet tronditëse të sulmit treguan se si viktimat u larguan për të shpëtuar jetën e tyre. Katër të dyshuar, të cilët janë nga republika e Azisë Qendrore të Taxhikistanit, por që punonin në Rusi me viza të përkohshme ose të skaduara, u paraqitën në gjykatë në fillim të kësaj jave duke u përballur me akuza terroriste, duke treguar shenja të dukshme lëndimi. Tre u deklaruan fajtorë, sipas mediave ruse.

Pavarësisht se marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Moskës janë në nivele të ulëta historike, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë se militantët e ISIS-it po planifikonin të organizonin një sulm në vend.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese