Hapësire reklamuese

Bota

Sulmi i vitit 1991, kur Izraeli nuk reagoi ndaj raketave të Sadamit dhe roli i Amerikës

Shkruar nga Newsbomb
Sulmi i vitit 1991, kur Izraeli nuk reagoi ndaj raketave të Sadamit dhe
Saddam Hussein

Ekziston një precedent në të cilin një vend i Lindjes së Mesme nisi sulme me raketa kundër Izraelit dhe Izraeli nuk u përgjigj. Ndodhi në vitin 1991, gjatë të ashtuquajturës Lufta e Gjirit, ose Operacioni Stuhia e Shkretëtirës , ​​me të cilin Shtetet e Bashkuara, në krye të një koalicioni të madh ndërkombëtar, çliruan Kuvajtin e pushtuar më parë nga Iraku i Sadam Huseinit.

Në atë kohë ishte Iraku që sulmoi shtetin hebre, ndërkohë që vetëm 2 ditë më parë, Izraeli u përball sërish me një sulm të ngjashëm, por tashmë përgjegjës për të ishte një vend tjetër, konkretisht Irani. Nën presionin e SHBA-së, për herë të dytë Tel Avivi vendosi të mos reagojë svrish, siç e kërkojnë shumë edhe në këto orë.

Për t’u kthyer pas në kohën e sulmeve, gjithçka ndodhi në fillim të Luftës së Parë të Gjirit, kur në natën midis 16 dhe 17 janar 1991 koalicioni filloi sulmin e tij, të quajtur Operacioni Stuhia e Shkretëtirës, ​​për të detyruar irakianët të tërhiqen nga Kuvajti. Saddam u përgjigj duke nisur Scuds-in e tij në Haifa dhe Tel Aviv, një lëvizje e diktuar nga arsye strategjike dhe jo ideologjike. Qëllimi ishte të tërhiqte Izraelin në luftë për të distancuar shtetet e tjera arabe nga konflikti. Ai e dinte shumë mirë se nëse shteti hebre do të hynte në luftë, aleatët arabë të Shteteve të Bashkuara në koalicionin anti-irakian do të gjendeshin në një situatë jashtëzakonisht të ndërlikuar dhe do të tërhiqnin mbështetjen e tyre.

Për këtë arsye, presidenti i asaj kohe i SHBA-së, Xhorxh Bush punoi shumë për të siguruar që Izraeli të mos reagonte ndaj Scuds. Dhe për të parandaluar që raketat e Sadamit të shkaktojnë dëme të mjaftueshme për të shkaktuar një përgjigje izraelite, Shtetet e Bashkuara vendosën me shpejtësi bateritë e mbrojtjes kundër raketave, të famshmen Patriot, në vendin aleat. Për më tepër, sipas disa vlerësimeve, ata i kushtuan një të tretën e përpjekjeve të tyre të luftës në Irak, gjetjes dhe shkatërrimit të platformave të lëshimit të raketave të Sadamit. Nuk ishte një detyrë e lehtë, duke pasur parasysh se Scuds ishin montuar në rampa të lëvizshme të shpërndara në të gjithë shkretëtirën perëndimore të Irakut.

Kur Scuds-et e para u nisën nga Iraku në rajonin qendror të Izraelit më 17 janar 1991, shteti hebre ishte megjithatë gati të reagonte. Avionët e Forcave Ajrore izraelite në fakt filluan të fluturojnë pranë kufirit perëndimor të vendit të Gjirit, por kurrë nuk nisën një sulm. Disa ditë pas Scuds-it të parë, u përgatit një mision sekret komando, ku trupat elitë të forcave speciale izraelite u ngarkuan që të nisnin një sulm me helikopterë në Irak, por një telefonatë nga nivelet më të larta në Uashington e ndaloi avionin në pistë. 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese