Hapësire reklamuese

Bota

Sulmi i Iranit në Izrael, Jordania mbyll hapësirën ajrore, avionët e nisur për në Tel Aviv kthehen prapa

Shkruar nga Newsbomb

Sulmi i Iranit në Izrael, Jordania mbyll hapësirën ajrore,

Izraeli ka konfirmuar se Irani kishte nisur një valë të madhe të dronëve sulmues nga territori i tij drejt shtetit hebre dhe se ushtria po i gjurmonte dhe po përgatitej për t'i kapur, në sulmin e parë të drejtpërdrejtë ndaj Izraelit nga Republika Islamike.

Zëdhënësi i IDF-së, adm. Daniel Hagari fillimisht konfirmoi në orën 23:00 se sulmi, i parashikuar për disa ditë, kishte filluar.

Garda Revolucionare e Iranit më vonë konfirmoi se kishte lëshuar dhjetëra dronë dhe raketa kundër objektivave specifike në Izrael, citoi media shtetërore iraniane një deklaratë nga forca elitare të thoshte.

Izraeli vlerësoi se ishin lëshuar mbi 100 dronë. Forcat Ajrore izraelite po gjurmonin dronët dhe po përgatiteshin për valë të tjera sulmesh, të cilat mund të përfshijnë edhe raketa.

Dronët që po gjurmohen aktualisht pritej të arrinin në vend brenda disa orësh, megjithëse Forcat e Mbrojtjes të Izraelit do të punojnë për t'i kapur në një fazë të hershme. Kërcënimet e tjera, duke përfshirë raketat balistike ose raketat e lundrimit, do të kërkojnë më pak kohë për të arritur në Izrael dhe IDF tha se do të përditësonte në përputhje me rrethanat.

Sulmi  bëri që Jordania dhe Iraku të mbyllnin hapësirën e tyre ajrore për një periudhë prej disa orësh, dhe Izraeli gjithashtu njoftoi se hapësira e tij ajrore do të mbyllej që nga e diela në orën 12:30 deri në një kohë të papërcaktuar, duke çuar në anulime të ndryshme fluturimesh.

Kryeministri izraelit dhe udhëheqësit e lartë të mbrojtjes do të zhvillonin një vlerësim sigurie në selinë ushtarake në Tel Aviv pak pas mesnate.

Në një deklaratë për shtyp, Hagari tha se Forcat Ajrore po gjurmonin dronët, ndërsa vuri në dukje se atyre do të duheshin disa orë për të arritur në vend. Ai tha se do të kishte ndërprerje të GPS-së pasi ushtria punon për të kapur dronët.

"Sistemet e mbrojtjes dhe sulmit të Forcave Ajrore izraelite janë në gatishmëri, dhe dhjetëra avionë janë në qiell - të përgatitur dhe gati," tha Hagari, duke shtuar: "Ne kemi një grup të shkëlqyer të mbrojtjes ajrore, por mbrojtja nuk është hermetike. ”

Channel 12 tha se SHBA ishte e para që identifikoi nisjen dhe njoftoi menjëherë Izraelin, duke çuar në një stuhi aktivitetesh në orët e fundit në Izrael dhe rrethinat e tij që çuan në një vlerësim të gjerë publik se një sulm ishte i pashmangshëm.

Mediat e lidhura me shtetin në Iran raportuan se një valë e dytë e dronëve ishte nisur në Izrael.

Dy burime sigurie në Irak thanë se dhjetëra dronë ishin parë duke fluturuar nga Irani në drejtim të Izraelit mbi hapësirën ajrore të Irakut në atë që Press TV iranian i quajti "sulme të gjera me dron" nga Garda Revolucionare.


Mbrojtja ajrore e Jordanisë ishte gati për të kapur dhe rrëzuar çdo dron ose avion iranian që shkel hapësirën e saj ajrore, thanë dy burime rajonale të sigurisë.

Më herët në mbrëmje, duke paralajmëruar sulmin, Shtëpia e Bardhë njoftoi se Presidenti i SHBA Joe Biden do të shkurtonte një udhëtim në fundjavë në Delaware për të zhvilluar konsultime me ekipin e tij të sigurisë kombëtare mbi sulmin e mundshëm iranian ndaj Izraelit.

Sekretari i mbrojtjes i Biden, Lloyd Austin, thirri homologun e tij izraelit Yoav Gallant për herë të dytë në tre ditë për të diskutuar mbështetjen e SHBA për mbrojtjen e Izraelit, tha Pentagoni.

“Sekretari Austin e bëri të qartë se Izraeli mund të llogarisë në mbështetjen e plotë të SHBA-së për të mbrojtur Izraelin kundër çdo sulmi nga Irani dhe përfaqësuesit e tij rajonalë”, thuhet në deklaratë.

Përpara se të konfirmohej sulmi i ardhshëm, Komanda e Brendshme e IDF-së nxori udhëzime të reja që mbyllnin të gjitha shkollat ​​dhe aktivitetin arsimor ditën tjetër - veprim që nuk do të prekte shumicën e nxënësve të shkollës, të cilët filluan pushimet e tyre përpara festës së Pashkës në fundjavë.

Përveç mbylljes së objekteve arsimore, ushtria njoftoi se do të ishte e ndaluar për më shumë se 1000 njerëz të mblidhen jashtë.

Tensionet midis Izraelit dhe Iranit kishin arritur një nivel të ri në ditët e fundit pasi Republika Islamike u zotua të hakmerrej për shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare Islamike, duke përfshirë dy gjeneralë, të cilët u vranë në një sulm ajror të supozuar izraelit në një ndërtesë pranë konsullatës së Teheranit në Damask më 1 prill. .

Ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant mban një vlerësim me Shefin e Shtabit të IDF-së, gjeneral-lejtant Herzi Halevi dhe zyrtarë të tjerë të mbrojtjes më 13 prill 2024. (Ariel Hermoni/Ministria e Mbrojtjes)
Ministri i Mbrojtjes Gallant tha në një deklaratë video se Izraeli kishte “shtuar aftësi të reja, në tokë, në ajër, në det, në inteligjencë, brenda shtetit të Izraelit dhe së bashku me partnerët tanë, të udhëhequr nga SHBA-të, në përgatitje për sulme nga "shteti terrorist" Irani.

Duke cituar burime të paidentifikuara, CNN raportoi të shtunën se SHBA-ja priste që Irani të synonte disa zona brenda Izraelit dhe në rajon në ditët në vijim, me një nga burimet e cituar duke thënë se SHBA kishte vëzhguar Iranin duke përgatitur deri në 100 raketa lundrimi për të goditur. Izraeli. Një zyrtar i lartë i administratës amerikane i tha CNN se përfaqësuesit e Iranit mund të përfshihen gjithashtu në sulm.

Duke cituar gjithashtu burime të paidentifikuara, Channel 12 raportoi se sipas vlerësimit të institucionit të sigurisë izraelite, Irani do të godiste objektiva ushtarake dhe jo civile.

Linjat ajrore të Australisë Qantas dhe Lufthansa e Gjermanisë njoftuan se do të ridrejtonin fluturimet në Lindjen e Mesme, me kompaninë ajrore gjermane që tha se do të shmangte plotësisht hapësirën ajrore iraniane deri të martën.

Kanadaja paralajmëroi qytetarët e saj që të shmangin të gjitha udhëtimet në Izrael, Gaza dhe Bregun Perëndimor, pasi Otava përmirësoi vlerësimin e rrezikut në rajon.

Holanda njoftoi se do ta mbajë të mbyllur ambasadën e saj në Teheran të dielën dhe do të vendosë nëse do të rihapet apo jo të hënën.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese