Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Bota

I drejtoi armën shoqëruesit të tij, shkarkohet ambasadori britanik në Meksikë

Shkruar nga Newsbomb
I drejtoi armën shoqëruesit të tij, shkarkohet ambasadori
Ish-ambasadori britanik në Meksikë, Jon Benjamin

Ambasadori britanik në Meksikë, Jon Benjamin është shkarkuar pas një video-skandali të shpërndarë në rrjet, ku ai i drejtonte armën një punonjësi të ambasadës.

Në reagimin e tij, ambasadori Benjamin u shpreh se e gjitha ishte një shaka, dhe se nuk kishte për qëllim që të lëndonte asnjë, por siç duket arsyetimi i tij nuk është marrë parasysh.

Sipas mediave të huaja, incidenti ndodhi teksa ambasadori ishte në një vizitë zyrtare në qytetet Durango dhe Sinaloa, qytete të njohura për influencën e karteleve të kokainës.

Ndonëse për ambasadorin, gjithçka nisi si një shaka, videoja e tij u shpërnda në rrjete sociale duke u bërë menjëherë virale, e ndërsa dëshira për të dëfryer ndryshe duket se i kushtoi postin diplomatik që ai mbante prej vitit 2021.

Ambasadori britanik, Jon Benjamin u emërua në Meksikë në vitin 2021 dhe mandati i tij pritej të mbaronte në vitin 2024. Ai ka përfaqësuar më parë Qeverinë Britanike në Kili, Gana, Turqi, Indonezi dhe Shtetet e Bashkuara, gjatë karrierës së tij 35-vjeçare në shërbimin diplomatik.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese